15-ти мај, 2012

Posted May 15th, 2012 at 7:29 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Soyuz"

1Руските астронаути Генади Падалка и Сергеј Ревин, заедно со Американецот Џозеф Акаба полетаа од космодромот Бајконур во руското вселенско летало Сојуз. Тие ќе бидат новиот екипаж на Меѓународната вселенска станица. (NASA/Bill Ingalls)

"France Politics"

2Смена во Елисејската палата во Париз. (Reuters)

"World's Shortest Man"

3Најнискиот човек на планетата Чандра Бахадур Данги (според Гинесивата книга на рекорди висок 54,6 см) го допира океанскиот песок во Сиднеј за прв пат во неговиот живот. (AP)

"Israel Palestinians"

4Маскирани Палестинци фрлаат камења врз израелски војници пред армискиот затвор Офер во близина на градот Рамалах. (AP)

"Pakistan NATO"

5Цистерни со кои се превезува гориво за потребите на НАТО во Авганистан, паркирани во пристанишниот град Карачи во Пакистан. (AP)

"Poland Soccer Euro 2012"

6Се загрева атмосферата пред Европското првенство во фудбал што ќе започне со фудбалскиот натпревар на 8-ми јуни во Варшава меѓу репрезентациите на Полска и Грција, а ќе заврши со финалниот меч во Киев, во јули. (AP)

"Sri Lanka War Parade"

7Подготовки за воена парада во Шри Ланка. Парадате е во чест на победата врз бунтовничкото движење на Тамилските тигри. (AP)

"Vietnam Trash"

8Депонија во близина на Ханој, Виетнам. (Reuters)

"Germany China Exhibition"

9„Заедничко живеење“ дело на кинескиот скулптор Шу Џианг, Дрезден, Источна Германија. (AP)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

About

Categories

Calendar

May 2012
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Archives