4-ти јуни 2012-та

Posted June 4th, 2012 at 7:49 pm (UTC+0)
Leave a comment

Hong Kong Tiananmen

1Во Хонг Конг одбележана 23-та годишнина од протестите и владината реакција на плоштадот Тјенамен. На 4-ти јуни 1989-та, кинеските сили, поддржани со тенкови, навлегоа на плоштадот во центарот на Пекинг за да ги задушат студентските демонстрации. (AP)

 

China Forbidden City Tiananmen

2Паравоени сили пред портата Дуанмен, сверно од плоштадот Тјенамен во Пекинг. Кинеските власти го блокираа Интернет-пребарувањето на термините „6/4“, „свеќа“, „никогаш да не се заборави“ со цел да се замолчи одбележувањето на годишнината од задушувањето на протестите. (Reuters)

 

Baghdad Iraq Bombing

3По експлозијата на автомобил-бомба во Ирак. (AP)

 

Nigeria Plane Crash

4Авионска несреќа во Лагос, Нигерија. (AP)

 

Thailand Buddha Vesak Day

5Будистички монаси ја одбележуваат годишнината од раѓањето, просветлувањето и смртта на Буда во Банкок, Тајланд. (Reuters)

 

Egypt Tahrir Square

6Протести во Египет по објавувањето на судската пресуда против поранешниот претседател Хосни Мубарак. (Reuters)

 

 

Britain Queens Jubilee

7Во исчекување на почеток на концертот пред Бакингемската палата во Лондон, еден од многуте настани со кој се одбележува 60-годишниот дијамантски јубилеј на Кралицата Елизабета Втора. (AP)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

About

Categories

Calendar

June 2012
M T W T F S S
« May   Jul »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Archives