24-ти јануари 2013-та

Posted January 24th, 2013 at 8:49 pm (UTC+0)
Leave a comment

Egypt Protest

1Против ѕидот:  египетски демонстранти во борба со бариерата подигната за да ги спречи да допрат до Собранието и главниот плоштад во Каиро. (AP)

Romania Algeria Hostage Victims

2Романец ја следи црковната церемонија пред погребот на сонародникот Тибериу Костаче, инженер кој загина во заложничката криза во Алжир.  (AP)

3На речиси 200.000 светлосни години од Земјата, оваа сателит-галаксија на Млечниот Пат се простира низ вселената.  Големите облаци од гас во неа бавно се распаѓаат, создавајќи нови ѕвезди.  За возврат, тие ги палат облаците со гас, во експлозија на бои. (ESA/NASA/Hubble)

Australian Open Tennis

4Концентрација:  Слоан Стивенс од САД во полуфиналниот меч против Викторија Азаренка од Белорусија, на турнирот Австралијан опен во Мелбурн.  (AP)

Iran

5Иранци во градот Шираз го следат судски нареденото јавно извршување на казната – сечење на прстите на 29-годишно лице, осудено за кражба.  На осудениот му биле отсечени три прста и одземена целата сопственост, а ќе мине и три години во затвор. (AP)

China Weather

6Магла во Кина – жена во градот Хуејџоу.  (Reuters)

France Mali Fighting

7Се враќаат дома:  француски војници и опрема во американски транспортен авион, на заминување од Мали.  (AP)

China Changlie Monastery

8Млади монаси во покраината Сечуан, Кина. (Tongqi Huang/China/VOA reader)

Yemen Religion

9Следбеници на шиитска секта џвакаат листови на растението – стимулант ката едулис, или кат, на собир во Сана, Јемен. (Reuters)

South Africa Sport

10Навивачи на Гана на мечот против Мали од Африканскиот куп во Порт Елизабет, Јужна Африка.  (Reuters)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

About

Categories

Calendar

January 2013
M T W T F S S
« Dec    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Archives