Kalp Krizi ve Genetik

Posted August 11th, 2011 at 10:49 am (UTC-5)
Leave a comment

Fatsa’dan Melike Fındıkçı: Babam 50 yaşında kalpten öldü. Şimdi ben de o yaştayım ama hiçbir sağlık sorunum yok. Check up’larda da bişey çıkmadı. Ama babamın da hastalığı yoktu. Buna rağmen özellikle dikkat etmem gereken bir şey var mı?

Yüksek Kolesterol Kalp Krizi Riskini Arttırıyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı kapsamlı bir araştırma tüm dünyada kolesterol seviyesi yüksek olan kişilerin çoğunun kalp krizi ve felç gibi ciddi rahatsızlıkları önlemek için tedavi görmediğini gösteriyor. Bu konuda şimdiye kadar yapılan en büyük araştırma olan bu çalışma, sorunun özellikle gelişmekte olan ülkelerde ciddi boyutlara ulaştığını ortaya koydu.

Yüksek kolesterol ve kalp krizi arasındaki ilişki yeni değil. Ancak yeni bir araştırma çok sayıda kişinin kalp ve damar hastalıklarına yol açan yüksek kolesterol seviyesinin kontrol altına alınması gerektiği konusunda ciddi bir uyarı.

147 milyon kişiyi kapsayan araştırma tüm dünyada kolesterol seviyesinin yükseldiğini gösteriyor. Daha da kaygı verici olan, bu hastaların çoğunun tedavi görmemesi.

Kalp ve damar hastalıkları her yıl 17 milyon kişinin ölümüne neden oluyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ölenlerin yüzde 80’i gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor.

Yüksek kolesterolü kontrol altına almaya çalışan sağlık uzmanları geliştirilmiş tarama ve tedavi yöntemlerine ek olarak daha az tuz tüketmek, doymuş yağ oranı yüksek gıdalardan ve sigaradan kaçınmak gerektiğini vurguluyor.

Daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Amerika’daki Doktorunuz