Kalp ve Ramazan

Posted August 18th, 2011 at 2:30 pm (UTC-5)
Leave a comment

Yaklaşık 40 yıldır Amerika’da doktorluk yapan iç hastalıkları ve kalp uzmanı Haluk Nurullah Kitapçı Ramazan ayında da sorularınıza cevaplıyor ve öneriler veriyor.

Soru: 50 yaşındayım ve iki yıldır kolestrol düşürücü ilaç alıyorum. Ama oruç tuttuğum için gündüzleri değil geceleri almaya başladım. Etkisi azalır mı? Oruç tutmamın kalbime zararı olur mu?

Günlük alması gereken ilaçların, akşam alınmasının, ilaçların etkisini azaltamayacağını belirten Amerika’daki Doktorunuz ilacın hemen iftardan sonra degil, yemekten birkaç saat sonra alınmasını öneriyor.

Soru: Bütün gün aç gezdikten sonra iftarda ağır yemek yemek kalbe zararlı mı?

Özellikle kalp hastalarına hafif yemeklerini öneren Amerika’daki Doktorunuz yemeği yavaş yavaş yemenin de önemini vurguluyor.

Ani Kalp Durmasını Azaltan Faktörler


Sigara içmeyen, sağlıklı bir kiloya sahip, sağlıklı beslenen ve egzersiz yapan kadınların ani kalp durması riskinin yüzde 90 azaldığını gösteren yeni kanıtlar bulundu.

Ani kalp durması genç ya da yaşlı herkesin başına gelebilir. Bu bir kalp krizi değil. Kalp atışının aniden durmasına yol açan mekanik bir sorun. İlk yardım yapılmadığı takdirde bir çok hasta bir iki dakika içinde hayatını kaybeder. Kalp hastalığı ani kalp durmasının birinci nedenlerinden biri. Düzensiz kalp ritmi de riski arttıran bir faktör. Yaş, aşırı kilo ve egzersiz yapmamak da kalp durmasına sebep olabilir.

Amerika’da ani kalp durmasından her yıl 300 bin kişi ölüyor. Dünya Sağlık Örgütü kalp hastalıklarından her yıl yaklaşık 15 milyon kişinin öldüğünü belirtiyor. Risk faktörlerini azaltma çabaları ne kadar çok sonuç verirse bu ölümlerin de o kadar çabuk azaltılması mümkün.

Ayrıntılı habere ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

‘Çin Egzersizi Kalp Hastalarının Yaşam Kalitesini Yükseltiyor’

Modern bilim araştırmalarında zihin ve vücut arasındaki bağ başlıca konulardan biri. Araştırmacılar zihin ve beden tekniklerine dayalı eski bir Çin egzersizinin kalp hastalarına da yarar sağladığını söylüyor.


Tai Chi yaklaşık 2 bin yıllık bir gelenek. Hafif bir egzersiz gibi görünse de Çin’de savaşma sanatı olarak ortaya çıkmış. Efsaneye göre Çinli bir din adamı bu tekniği bir yılan ve turna kuşu arasında yapılan dansı izleyerek yaratmış.

Araştırmacılar Tai Chi’nin kronik kalp rahatsızlığı olan kişilerin yaşam kalitesini yükselttiğini ortaya çıkardı. Bu sayede hastaların morali düzeliyor ve başka fiziksel faaliyetler için kendilerine güvenleri geliyor.
Daha önce yapılan araştırmalar da Tai Chi’nin yüksek tansiyon, stres gibi diğer rahatsızlıkların belirtilerini de azalttığını ortaya koymuştu.

Ayrıntılı habere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Amerika’daki Doktorunuz