Чи можуть бути вибори в Верховну Раду України в 2012 році чесними?

Posted August 28th, 2012 at 16:02 (UTC+0)
Leave a comment

В Україні та світі зростає скепсис щодо того, що виборча кампанія та самі вибори відбудуться чесно, прозоро, демократично.

Вибори вперше проходять згідно нової редакції Закону України “Про вибори народних депутатів України”, який раніше не застосувався на практиці, має безліч внутрішніх суперечностей, і навіть голова ЦВК Володимир Шаповал нещодавно зізнався: “У  ЦВК вибір – або провалити вибори, або порушити закон”. А як виконувати цей закон учасникам виборів?

Сайт Майдан має 10-річний досвід активістського моніторингу всіх виборчих кампаній в Україні, але цього разу ми вирішили підійти до цього системно і професійно.

В рамках проекту “Майдан-Моніторинг: Вибори 2012” ми збираємо, перевіряємо, оприлюднюємо та поширюємо задокументовані відповідно до вимог Закону “Про вибори народних депутатів України” скарги на порушення. Ми не оприлюднюємо скарги без фото або відео підтверджень.3

Кожну інформацію про можливі порушення ретельно вивчають юристи (два кандидати юридичних наук) проекту, і тільки після їхнього висновку інформація оприлюднюється на інтерактивній карті порушень http://maidan.org.ua/vybory2012/, та поширюється в соціальних мережах.  Побачити карту, дізнатись про проект та долучиться до нього можна  на сайті Української служби Голосу Америки, яка виступає інформаційним партнером проекту.

Сповістити інформацію про можливе порушення може будь хто, для цього достатньо заповнити форму скарги на карті або прислати документи е-мейлом.

Ми робимо це для візуалізації реальної та достовірної картини порушень виборчого законодавства, залучення небайдужих громадян до документування та розповсюдження інформації про порушення, створення в суспільстві атмосфери нетерпимості до порушень, спонукання компетентних органів влади до своєчасного припинення порушень. По деяким порушенням ми також починаємо пряму комунікацію з відповідними органами влади про їх усунення.

Щоб дізнатись, як працює проект та як ви можете повідомити про порушення – перегляньте відео інструкції на каналі проекту на Youtube.

Цей прапор, що висів над поштою в Дворічній Харківської області, зрештою зняли після розголосу в Інтернеті.

Ми офіційно запросили до участі в проекті всі політичні партії, списки яких беруть участь в виборах.

На зараз наша інтерактивна карта порушень є єдиним в Україні працюючим, незалежним ресурсом, присвяченим моніторингу порушень саме Закону “Про вибори народних депутатів України”.

Ми розпочали наш проект у червні 2012 року зі створення веб-ресурсу для візуалізації порушень в просторі та часі. Ми використали відкрите програмне забезпечення Ushahidi, яке для цілей проекту нам довелося суттєво переробити та доповнити. Ми також вивчили всі проекти моніторингу виборів за допомогою інтерактивних карт, які здійснені в світі за останні 5 років (таких більше 20). Наш проект поки що єдиний в світі, який документує скарги на порушення на виборах тільки з фото і відео підтвердженнями (а також сканами чи оригіналами офіційних відповідей органів влади). З динаміки надходжень скарг ми бачимо, що задовго до дня голосування ми перевищимо по кількості скарг з фото і відео документами навіть російський проект «Карта нарушений» (при тому що в Росії втричі більше населення і набагато вище охоплення Інтернету).

До 30 липня 2012 року, дати офіційного початку виборчої кампанії, ми зафіксували 180 скарг. Найбільша кількість скарг до виборчого періоду була пов`язана із підкупом виборців, застосуванням адміністративного ресурсу та обманом.

На цей час карта порушень містить 317 скарг, 137 з яких зафіксовані після 30 липня 2012 року. Таким чином сподівання деяких експертів на те, що кількість порушень впаде після того, як з початком виборчого процесу стане реальною кримінальна чи адміністративна відповідальність за них, не справдилися.

Зараз лідерами серед видів порушень є підкуп виборців,  адмінресурс, порушення порядку агітації, обман, порушення принципу рівності.

Найбільшу кількість порушень задокументовано у Харківській, Одеській, Дніпропетровській областях, місті Києві, а також у Херсонській області.

Реальне фото, ознаки адміністративного порушення, відповідальність за яке встановлено ст.212-14 КУпАП (“порушення порядку розміщення агітаційних матеріалів чи політичної реклами або розміщення їх у заборонених законом місцях”).

Ми надійно зафіксували вже низку комплексних системних порушень. Серед них: «серійна благодійність» у вигляді роздачі ідентичних продуктових наборів від імені різних кандидатів в депутати. Роздача бюджетних телевізійних тюнерів «від імені» однієї партії. Відкриття дитмайданчиків, побудованих за бюджетний кошт «від імені» кандидатів. Приписування робіт з благоустрою, здійснених бюджетним коштом, до конкретного кандидата або партії. Масовим порушенням є зовнішня реклама без вихідних даних, політична реклама на та всередині транспорту громадського користування, а також реклама на та всередині державних установ.

Такі порушення, як свідчать дані нашої інтерактивної карти, є розповсюдженими практично по всій території України, типовими у своїх конкретних проявах.

Часом порушення Закону “Про вибори народних депутатів України” набувають карикатурних форм. Оплачені з бюджету роботи з благоустрою територій, ремонту будинків, оновлення дитячих майданчиків, які не виконувались роками, і раптом розпочались майже в один час, і всі – за ініціативи того, чи іншого кандидата у депутати.

Інтернет спільнота влучно відреагувала на цей широко розповсюджений феномен низкою пародій під загальним гаслом “Сонце встає, річка тече, гай гуде за сприяння кандидата в депутати N”.

Фотопародія Сергія Кошмана, яку багато ЗМІ сприйняли за реальне порушення.

Цікаво, що одну таку пародію з табличкою вдячності кандидату у депутати в туалеті, величезна кількість ЗМІ сприйняла і поширила як факт порушення закону про вибори. І цей анекдотичний випадок ілюструє основну складність нашої роботи – перевірку джерел. Ми дуже ретельно підходимо до цього процесу, і на 317 скарг в нас було тільки одне спростування по суті, яке при тому стосувалося не достовірності факту, а трактуванню іншого закону.

В середньому ми знаходимо підтвердження для 1 з 4 скарг, які нам надходять. Решта теж можуть бути фактами, але просто без фото і відео доказів. Найцікавіші з них ми ставимо на сайт Майдан http://maidan.org.ua/.

Закон, за яким відбуваються вибори, далекий від досконалості. Не тільки виборці не знають як його застосовувати, не вміють грамотно зафіксувати порушення, вірно обрати компетентний орган влади, до якого поскаржитись; але й співробітники виборчих штабів, кандидати, представники ЗМІ доволі часто “плавають” в цих питаннях.

Аби допомогти небайдужим громадянам у справі боротьби з порушеннями Закону, ми підготували “Посібник мисливця за виборчими порушеннями”, а також низку фото та відео мотиваторів.

Гаряча пора виборчого процесу тільки розпочинається і ми обіцяємо розповісти вам ще багато цікавого.

————————

Проект “Майдан-Моніторинг: Вибори 2012” є логічним продовженням проекту “Моніторинг стану дотримання конституційних прав і свобод в Україні”, в рамках якого наша організація тільки за 2012 рік зібрала, перевірила та оприлюднила 170 випадків порушення фундаментальних прав та свобод, таких як свобода вираження, свобода інформації, свобода совісті, свобода об`єднань, свобода слова, свобода мирних зібрань. Для читачів «Голосу Америки» може бути цікавим те, що ідею візуалізувати порушення громадянських прав і конституційних свобод на інтерактивній карті висунув в березні 2011 року журналіст «Голосу Америки» Олексій Кузьменко.

Здійснення проектів “Моніторинг стану дотримання конституційних прав і свобод в Україні” та “Майдан-Моніторинг: Вибори 2012” стало можливим завдяки підтримці Міжнародного Фонду Відродження (http://irf.ua/).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Про проект

Наталка Зубар
Проект сайту “Майдан” присвячений моніторингу дотримання Закону України “Про вибори” під час парламентських виборів в Україні у 2012-му році.

«Дізнався про порушення – розкажи про нього всім!» – це гасло проекту.

За адресою http://maidanua.org/vybory2012/ та на сайті Голосу Америки у розділі “Моніторинг виборів”, ви знайдете Інтерактивну мапу документальної інформації про порушення в ході виборчої кампанії. Мапа створена шляхом краудсорсінгу, на основі повідомлень про факти порушень на виборах народних депутатів України 2012.

Блог веде керівник проекту, член адмінгрупи сайту “Майдан” Наталка Зубар, спеціаліст в галузі мережевих технологій у соцільних системах, програміст, журналіст.


АРХIВ

КАЛЕНДАР

August 2012
M T W T F S S
    Sep »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031