Про незбагненну любов одеської влади до партійного прапора

Posted September 4th, 2012 at 17:28 (UTC+0)
Leave a comment

Одеська область за підсумками серпня є лідером по кількості скарг на нашій інтерактивній карті порушень. Як завжди, одесити вирізняються оригінальністю, навіть в справі порушень.

Протягом місяця до нас надходили скарги з низки сіл Одещини на те, що на сільрадах вивішують прапори Партії регіонів. В нас на карті є фотографії з 8 сіл (Комінтернівське, Татарбунари, Піщана, Шомполи, Крижанівка, Переможне, Перехрестове, Єреміївка) , а оскільки ми не можемо претендувати на тотальне охоплення моніторами, то підозрюємо, що таких випадків було значно більше.

Такого масового вивішування прапорів не зафіксовано більше ніде, є лише поодинокі скарги з Криму та  Харківщини.

Подекуди в сільрадах відкривали навіть приймальні Партії регіонів. Голова Комінтернівської РДА Іван Марзак (він же голова районного осередку Партії регіонів, він же кандидат в депутати по тому ж округу) виправдовувався на телебаченні: «села – маленькі, будівель – мало, а куди ж іще помістити приймальню»?

Реклама кандидатів в депутати була знайдена та задокументована в школах, лікарнях, ЖЕКах, поштах, РДА, сільрадах, і БТІ. І все це незаконно.

Пунктом 4 ст.74 Закону України “Про вибори народних депутатів України” забороняється розміщення агітаційних матеріалів та політичної реклами на будинках і в приміщеннях органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій державної та комунальної форми власності.

Численна реклама кандидатів від влади супроводжується згадками про те, як вони сприяли ремонтам, новим будівництвам і всьому хорошому, що і так робиться по плану з бюджету.  Особливу увагу одеситів викликали біл-борди, де повідомлялося, що в області побудовано 16 стадіонів і 8 шкіл. Ці об’єкти досі шукають, а ми послали інформаційний запит в ОДА про це.

Стадіони і школи, яких шукають одесити

Стадіони і школи, яких шукають одесити

Апофеозом такої реклами на благоустрої стало відкриття ремонтованої набережної в Одесі 2 вересня з великим біл-бордом про те, що це зроблено «трудами и заботами  Сергея Кивалова», який теж балотується від Одеси по мажоритарному округу.

Важко уявити, якими “трудами и заботами” президента вищого навчального закладу благоустроєно набережну. Отже, це навряд чи відповідає положенням Закону України “Про вибори народних депутатів України” щодо створенням виборцям умов для вільного формування волі, щодо заборони обману, щодо забезпечення виборців об’єктивною, неупередженою інформацією (п.1, 2 ст.6, п.1 ст.63 Закону “Про вибори…”). Крім того, на порушення п.7 ст.69, п.22 ст.74 Закону “Про вибори…” на “друкованих засобах передвиборної агітації” нема обов’язкових вихідних даних. Отже – ознаки адміністративного правопорушення, відповідальність за яке встановлено ст.212-13 КУпАП (“виготовлення або розповсюдження друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск”).

Фото http://www.reporter.com.ua

Для агітації кандидати використовували дітей. В селі Червоноармійське Болградського району маленькі діти розносили партійну агітацію. А в Теплодарі школярів масово збирали на агітаційний захід Партії Регіонів, який зафільмував наш активіст. Відчуйте атмосферу:

 

В тому ж Теплодарі розповсюджувалася газета з рекламою Давида Жванії, де він заявив про намір подарувати школярам форму. Ми оприлюднили скан цієї газети ще до того, як все  відбулося. Пізніше представники зацікавленої сторони змогли надійно зафіксувати факт підкупу і грамотно подати судовий позов. В результаті Одеський обласний Апеляційний суд визнав Д.Жванію винним у непрямому підкупі виборців. А потім і ЦВК винесла йому за це попередження.

Це судове рішення поки унікальне в Україні, хоча тільки в нас задокументовано 224 свідчення підкупу виборців.

Дійсно масове і явне використання адмінресурсу на виборах в Одеській області зацікавило і Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, і 29 серпня Валерія Лутковська за результатами нашого моніторингу провела зустріч з Головою Одеської обласної державної адміністрації Едуардом Матвійчуком, під час якої висловила свою занепокоєність фактами розміщення партійних прапорів на адмінбудівлях.

До її візиту на Одещину прапори дійсно зняли, і на більшості сільрад вони знову не з’явилися. Але в райцентрі Комінтернівському прапор повісили знову. Вже не на саму будівлю сільради, а на стовпі поруч.

Сільрада Комінтернівського. До візиту омбудсмана

Під час візиту омбудсмана

Омбудсман поїхала. Прапор перевісили на найближчому стовпі. Формально він не на будинку, а фактично сприймається саме так.

Випадків фізичного насильства на виборах поки задокументовано небагато, але найбільш кричущий з них теж трапився в серпні на Одещині, коли сільському підприємцю, який насмілився критикувати в газеті Партію Регіонів, розтрощили ятку і погрожували вбивством.

Опозиційному кандидату в депутати суд заборонив проводити зустрічі з виборцями в селі, оскільки раптом саме в цей день в цьому селі якась організація захотіла помітингувати. Представники організації не з’явилася ні на суд, і слідів її існування, крім як на папері, не знайшли. В селах мітинги зазвичай проходять раз на рік, співпадіння статистично неймовірне.

Саме на Одещині вперше повідомили про залучення до агітації так званих соціальних працівників. На початку серпня в селах Біляївського та Овідіопольського районів Одеської області були помічені люди, які, представляючись соціальними працівниками, обходили будинки і намагалися анкетувати людей. В анкеті питали прізвище, адреса, номер телефону і… ставлення до Партії регіонів. Пізніше ТВі змогло показати діяльність таких «бюджетних агітаторів», ТВі каже, що 12 тисяч соціальних працівників працюють агітаторами Партії регіонів. Про такі опитування нам повідомляли і з інших областей України.

Крім того на Одещині підробляли газети, в порушення закону розміщували політичну рекламу на транспорті, продавали агітаційну картоплю вдвічі дешевше за ринкову ціну і роздавали дітям морозиво.

Серед волонтерів нашого моніторингу є багато одеситів, але ще більше – киян, харків’ян та донеччан. Мені стало цікаво, чому саме Одеса стала лідером кількості повідомлень про порушення. Колеги висловили багато гіпотез, серед яких мені все таки найбільше пристала до душі оця «Думаю, швидше через те, що тут є люди, які мають сумління  про це говорити». За що ми їм всім дуже вдячні!

Коли я пишу цей блог, на нашій інтерактивній карті задокументовано 436 порушень і, схоже, що їхня кількість зростатиме ще швидше.

Аби допомогти користувачам швидше знаходити потрібну їм інформацію,  ми підготували відео-підручник «Як шукати інформацію на виборчій карті». І сподіваємося, що вам він стане на пригоді.

Здійснення проекту  “Майдан-Моніторинг : Вибори 2012” стало можливим завдяки підтримці Міжнародного Фонду “Відродження”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Про проект

Наталка Зубар
Проект сайту “Майдан” присвячений моніторингу дотримання Закону України “Про вибори” під час парламентських виборів в Україні у 2012-му році.

«Дізнався про порушення – розкажи про нього всім!» – це гасло проекту.

За адресою http://maidanua.org/vybory2012/ та на сайті Голосу Америки у розділі “Моніторинг виборів”, ви знайдете Інтерактивну мапу документальної інформації про порушення в ході виборчої кампанії. Мапа створена шляхом краудсорсінгу, на основі повідомлень про факти порушень на виборах народних депутатів України 2012.

Блог веде керівник проекту, член адмінгрупи сайту “Майдан” Наталка Зубар, спеціаліст в галузі мережевих технологій у соцільних системах, програміст, журналіст.


АРХIВ

КАЛЕНДАР

September 2012
M T W T F S S
« Aug   Oct »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930