Вибір вже зробили за нас?

Posted September 20th, 2012 at 20:14 (UTC+0)
Leave a comment

Сьогодні на нашій карті http://maidanua.org/vybory2012/  трапилося знакове число – 666. Тому я вирішила обійтися без веселих картинок і написати про вічне…

Ми підбили перші підсумки нашого моніторингу, які можна прочитати цілком тут. Це довгий текст і, мабуть, для більшості нудний. Він каже про те, що ВЖЕ зроблено державними органами чи за їх мовчазної згоди і чого достатньо для того, щоби ставити під сумнів чи зможе бути реалізоване право на вільні вибори, гарантоване Конституцією, Першим протоколом до Конвенції з захисту прав людини і основоположних свобод, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права.

І робимо ми цей висновок не на підставі заяв політиків, а в результаті ретельного аналізу порушень, зафіксованих на нашій інтерактивній карті, та тисяч інших повідомлень, які ми вивчаємо, але не додаємо на карту за браком доказів.

Мене часто питають, а хто ж порушує закон про вибори найбільше, яка політична партія? Саме питання – неправильне.

На сьогодні найбільшим порушником є той, на кому лежить найбільша відповідальність – сама держава, яка за ст.3 Конституції “відповідає за свою діяльність” і яка при тому:

а) не забезпечила стабільності, прозорості, однозначності виборчого законодавства, тобто не дотримала принцип правової визначеності,

б)  не забезпечила формування виборчкомів у бездоганно прозорий та легітимний спосіб.

в) не забезпечила захист громадян від маніпуляцій і позаправового примусу, котрий стає, поряд з корупцією, є величезною загрозою суспільству.

Саме державні установи створили умови для безкарного розквіту порушень, про які нам повідомляють найчастіше, а саме:

1  Адмінресурсу, тобто порушення встановлених законом засад і принципів рівного, неупередженого ставлення суб’єктів владних повноважень до кандидатів і партій: надання преференцій або пряма підтримка одних і дискримінація інших.

2. Пов’язаного з адмінресурсом обману – масового введення виборця в оману, коли результати виконання владою встановлених законом повноважень за бюджетний кошт видається за наслідок діяльності кандидата чи партії. Це не відповідає положенням Закону України “Про вибори народних депутатів України” щодо створення виборцям умов для вільного формування волі, щодо заборони обману, щодо забезпечення виборців “об’єктивною, неупередженою інформацією”.

3. Непрямого підкупу виборців – на порушення п.13 ст.74 Закону “Про вибори…” безкоштовне чи пільгове надання виборцям певних благ з метою спонукання голосувати за певного кандидата чи партію.

Випадків таких тільки нами зафіксовано сотні. А як реагують на це правоохоронні органи?

Саме держава в особі міліції системно переслідує по всій країні за контрагітаційні листівки молодих активістів, і навіть суди присуджують їм штрафи за відсутність на тих виготовлених аматорським способом папірцях вихідних даних, в той час як по країні стоять сотні чи навіть тисячі великих виробів друкарської продукції – білбордів і лайтбоків – практично всіх політичних сил також без вихідних даних. І за тими біл-бордами ніхто не бігає. Як втім і за всіма іншими численними повідомленнями про порушення.

На наш запит про кількість звернень до міліції по статтях закону про вибори, які найчастіше зустрічаються в наших скаргах  вони відповіли, що за ст.ст. 212-7, 212-8, 212-10, 212-12, 212-13, 212-14, 212-20 КУпАП складено (всього!) 23 адміністративних протоколи, з яких 18 розглянуто та прийнято судом рішення. І додали, що «узагальнення звітних показників проводиться з наростаючим підсумком з початку року, щомісячне узагальнення даних не проводиться.»

Однак вже сьогодні міліція відрапортувала про сотні повідомлень про порушення і навіть надала подекадну статистику. Вже два тижня сайт Партії регіонів – єдиної політичної сили, яка слідом за нами і так десь так за нашою методологією (це щоб скоромно казати) – оприлюднює випадки зафіксованих ними порушень.

Однак ще під час презентації розділу сайту про порушення депутат від Партії регіонів, представник партії в ЦВК Владислав Забарський заявив:

“Незважаючи на те, що ці порушення фіксуються всіма учасниками і у всіх учасників процесу, вони жодним чином, я думаю, не вплинуть на результати виборів і навряд чи будуть мати якесь істотне значення для того, щоб загітувати за ту чи іншу політичну силу”.

В нас майже нема сумнівів, що міліція і інші державні органи скажуть те саме практично на всі наші публікації, хоча нам вже відомо (і зі слів свідків, і з серверних логів), що їм дано вказівку уважно моніторити матеріали на інтерактивній карті Майдану.

На нашу думку, деякі порушення вже призвели до непоправних наслідків. Вперше за 20 років при жеребкуванні партійного представництва в ОВК це зроблене для всіх 225 комісій разом одноразово, а не по кожній комісії окремо. Центральна виборча комісія не мала правових підстав проводити одне голосування замість 225-ти, а вчинивши так, вчинила юридично некоректно і, можливо, вже підклала бомбу під виборчий процес.

Зараз надходять численні повідомлення про серйозні порушення про формуванні ДВК. І з’являються всі підстави казати про те, що вибори ВЖЕ зроблено, бо «підрахуї» розставлені на місця і складають в комісіях більшість.

Так що, вже можна хоронити чесні вибори чи надія все таки є? На мою думку є, бо як любить повторювати Євген Захаров «влада дозволяє собі робити з нами рівно те, що ми їй даємо з нами робити». Якщо зараз люди свідомо почнуть чинити спротив не правовим діям і особливо бездіяльності посадовців, то шанс зупинити країну від стрімкого сповзання в тоталітаризм ще лишиться.

Наша інтерактивна карта http://maidanua.org/vybory2012/  не містить і не може містити всіх порушень. Вона може лише наближатися до реальної картини. І ступінь цього наближення певною мірою відображає ступінь розвитку громадянського суспільства: готовність відкрито говорити про примус, здатність подолати власні страхи, спроможність грамотно збирати  документальні докази і апелювати до закону, яким би він не був. Чим більше на нашій карті виникатиме репортажів зі свідченнями примусу або адмінресурсу, тим більше шансів, що це допоможе іншим подолати страх. Тоталітаризм живиться страхом.

Як сказала волонтер нашого проекту Світлана Мормель:

«Найкраще, що може нам дати історія – це усвідомлення того, побудова демократичного суспільства це не одномоментний процес, що за бажання все можна змінити, і на місці кожної зруйнованої Бастилії може з’явитися оголошення: “тут танцюють».

Здійснення проекту “Майдан-Моніторинг : Вибори 2012” стало можливим завдяки підтримці Міжнародного Фонду “Відродження”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Про проект

Наталка Зубар
Проект сайту “Майдан” присвячений моніторингу дотримання Закону України “Про вибори” під час парламентських виборів в Україні у 2012-му році.

«Дізнався про порушення – розкажи про нього всім!» – це гасло проекту.

За адресою http://maidanua.org/vybory2012/ та на сайті Голосу Америки у розділі “Моніторинг виборів”, ви знайдете Інтерактивну мапу документальної інформації про порушення в ході виборчої кампанії. Мапа створена шляхом краудсорсінгу, на основі повідомлень про факти порушень на виборах народних депутатів України 2012.

Блог веде керівник проекту, член адмінгрупи сайту “Майдан” Наталка Зубар, спеціаліст в галузі мережевих технологій у соцільних системах, програміст, журналіст.


АРХIВ

КАЛЕНДАР

September 2012
M T W T F S S
« Aug   Oct »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930