Чи є можливість в українців зробити поінформований вибір?

Posted September 27th, 2012 at 18:15 (UTC+0)
1 comment

Підкуп, адмінресурс, загроза фальсифікацій підрахунку – це все великі проблеми парламентської виборчої кампанії в Україні в 2012 році.

Однак найбільшою проблемою цих виборів, на мою думку, є нерівний доступ кандидатів до засобів масової інформації, тобто неможливість донести свої послання і навіть просто свої світлі образи до виборців.

Соціологічні дослідження свідчать, що інформацію про вибори люди отримують передовсім з телевізора, конкретно з виступів кандидатів (46%), менше (23%) з газет і тільки 8% з Інтернету. Притому згідно досліджень відносний баланс інформації про кандидатів існує тільки в Інтернеті.

На телебаченні кандидати мають гарантований законом час на державних телеканалах – центральному УТ’ та обласних ТРК, які є згідно метрик аудиторії є вкрай не популярними і дивиться їх дуже мало глядачів.

Кандидати мають також теоретичну можливість купувати час для телевізійної реклами, однак розцінки, навіть в провінції, доступні далеко не всім. Потрапити на якісь ефіри вдається ліченим кандидатам.

Натомість візити Петра Симоненка на Херсонщину чи Володимира Литвина на Житомирщину крутять УТ1 і ТРК Ера просто в новинах. Парад під прапорами Партії регіонів в Харкові 23 серпня крутить в прямому ефірі не тільки обласне ТРК, але і центральний державний канал УТ1. І все без позначки «політична реклама», яку вимагає закон про вибори, як втім і 40-хвилинний фільм про Максима Луцького, мажоритарника з Києва, який також показало УТ1.

10 років тому в Харкові було 8 телеканалів і 6 команд, які випускали новини. Меншість з них контролювалася владою, були представлені різні погляди і політичні сили. А зараз в місті нема жодного незалежного від влади телеканалу, залишилися одна газета і одна FM радіостанція, які не контролюються представниками влади. Кількість їх читачів і глядачів – це крапля в морі.

Це основна відмінність цих виборів від всіх попередніх – катастрофічна ситуація з незалежними теле- і радіо каналами.

З доступом до друкованих засобів масової інформації ситуація не краща. Опозиційним і незалежним кандидатам відмовляють в розміщенні не тільки публікацій в місцевій пресі, а і навіть спростувань брехливої інформації про них. Причому відмовляють на виссаних з пальця підставах як то «а ви не довели, що ви це ви», «нема довідки про те, що в статі йдеться про вас», і так далі.

Що залишається кандидату – тільки зустрічі з виборцями. Звісно одна зустріч – це охоплення  на порядки менше людей, ніж публікація навіть в невеликій газеті. Але і зустрічі спокійно проводити не дають. Я не буду нічого писати, просто подивіться на ці два відео. На першому – зустріч кандидата в депутати від опозиції Олександра Кірша з виборцями в харківському дворі, на другому – мітинг-телеміст з Арсенієм Яценюком в Ізмаїлі.

На нашій інтерактивній карті http://maidanua.org/vybory2012/ задокументовано 44 випадки перешкоджанню агітації. А всього станом на вечір 27 вересня оприлюднено 788 скарг на порушення закону про вибори.

І де, крім Інтернету, люди можуть дізнатися про ці порушення? Один з наших репортерів, якій кілька діб безвилазно провів в ОВК №67 в Чуднові на Житомирщині, захищаючі законність при жеребкуванні складу дільничних виборчих комісій, був дуже здивований тим, що таке відбувається не тільки в них. Всього в нас повідомили про махінації з жеребкуванням складу ДВК з 27 окружних виборчих комісій. І це тільки верхівка айсбергу, бо далеко не скрізь учасники фіксували події на відео чи фото. Тут можна прочитати «дурдомне» узагальнення з Тернополя про те, що відбувалося при жеребкуванні.

В Кременчуці на ОВК №146 жеребки тягнули з звичайного відра, а у Полтаві на ОВК №151 жеребки були – ну дивіться самі.

В Кременчуці на ОВК №146 жеребки тягнули з звичайного відра

у Полтаві на ОВК №151 жеребки були

Про порушення під час виборчої кампанії постійно повідомляє телеканал ТВі. Але ТВі і так мав невелике покриття, і навіть за цих умов їх позбавляють ефіру в кабельних мережах. З’являються дуже цікаві огляди на 5 каналі, але… аудиторія 5 каналу теж не дуже велика і здебільшого така, що її і просвіщати не треба. Натомість в програмі «Гроші» дуже популярного телеканалу 1+1 виходять дуже професійні розслідування виборчих махінації та обману за допомоги адмінресурсу, про який я писала раніше. Тільки одна проблема – не називають ні прізвищ кандидатів, ні назв партій. Звісно, нам ясно, про кого вони кажуть, бо то герої нашої карти. А глядачам?

Повернуся до першого питання – чи є в громадян України можливість отримати повну інформацію для того, щоб зробити усвідомлений вибір на виборах? Так, якщо вони шукатимуть цю інформацію в Інтернеті, тобто їх таких потенційно інформованих є 8%. А що ж решта 92%? Яким чином вони зроблять свій вибір? Про це читайте наступного тижні.

Здійснення проектів “Моніторинг стану дотримання конституційних прав і свобод в Україні” та “Майдан-Моніторинг: Вибори 2012” стало можливим завдяки підтримці Міжнародного Фонду Відродження (http://irf.ua/).

One response to “Чи є можливість в українців зробити поінформований вибір?”

  1. Олександр Миколайович says:

    Вибір можливо зробити завжди, бо завжди виборчі документи кандидатів знаходяться у відкритому доступі, вивішені на виборчих дільницях.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Про проект

Наталка Зубар
Проект сайту “Майдан” присвячений моніторингу дотримання Закону України “Про вибори” під час парламентських виборів в Україні у 2012-му році.

«Дізнався про порушення – розкажи про нього всім!» – це гасло проекту.

За адресою http://maidanua.org/vybory2012/ та на сайті Голосу Америки у розділі “Моніторинг виборів”, ви знайдете Інтерактивну мапу документальної інформації про порушення в ході виборчої кампанії. Мапа створена шляхом краудсорсінгу, на основі повідомлень про факти порушень на виборах народних депутатів України 2012.

Блог веде керівник проекту, член адмінгрупи сайту “Майдан” Наталка Зубар, спеціаліст в галузі мережевих технологій у соцільних системах, програміст, журналіст.


АРХIВ

КАЛЕНДАР

September 2012
M T W T F S S
« Aug   Oct »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930