Інтерактивна карта виборчих порушень – статистика і узагальнення тенденцій

Posted October 15th, 2012 at 18:01 (UTC+0)
Leave a comment

14 жовтня в нас додалася 1000-на скарга і ми вирішили все підрахувати.

I. Зміни на Інтерактивній карті порушень «Майдан Моніторинг: Вибори 2012» за період 16.09.2012 – 14.10.2012

600

1000

1,67

Порушення порядку агітації

347

57,83%

601

61,80%

1,78

Адмінресурс

231

38,50%

343

34,90%

1,51

Підкуп виборців

269

44,83%

322

33,80%

1,26

Обман

99

16,50%

155

16,00%

1,62

Порушення принципу рівності

78

13,00%

134

13,80%

1,77

 

Перешкоджання здійсненню агітації

24

4,00%

70

7,40%

3,08

Порушення в роботі виборчкомів

12

2,00%

48

4,90%

4,08

Насильство

9

1,50%

35

3,70%

4,11

Перша п’ятірка видів порушень зберіглась без змін. Лише адмінресурс та підкуп виборців помінялись місцями. Загалом динаміка першої п’ятірки відповіда загальній динаміці кількості порушень.

(До речі, тільки на Інтерактивній карті порушень «Майдан Моніторинг: Вибори 2012» та на карті порушень, яку створило МВС, саме Порушення порядку агітації є абсолютним лідером.)

Найбільш динамічно зростали Порушення в роботі виборчкомів, Насильство та Перешкоджання здійсненню агітації. Стрімке зростання кількості скарг на Порушення в роботі виборчкомів цілком очікуване з огляду на те, як були створені ОВК та ДВК. Достатньо суттєве зростання кількості скарг на Перешкоджання здійсненню агітації, а в переважній більшості випадків це протиправні дії чиновників ОМС та їхніх підлеглих та/або  співробітників МВС, свідчить про загострення передвиборчої кампанії на завершальному її етапі.

«Лідери»

 

 

Одеська область, що була лідером по кількості скарг на порушення на 16.09.2012 р., трохи поступилась місту Києву. Але продовжує наполегливо змагатись за звання чемпіона Інтерактивної карти порушень «Майдан Моніторинг: Вибори 2012». Харківська область зберегла своє «почесне» третє місце. За нею з незначним відривом йдуть Херсонська і Донецька області, які станом на 16.09.2012 р., вели змагання за 4 – 5 місця з Дніпропетровською та Луганською областями. Місто Київ встановило за цей час рекорд: 60+ скарг, Одеська область додала 30+. Харківська, Херсонська та Донецька, а також Дніпропетровська та Луганська,– 20+ скарг.

Фактично, загальна кількість скарг доволі точно відображає як рівень напруги передвиборчої кампанії, так і активність та небайдужість виборців. В місті Києві та в Одеській області виборча кампанія відбувається дуже активно і доволі часто супроводжується брутальними порушеннями виборчого законодавства, не помітити які просто не можливо. Також слід не забувати, що рівень небайдужості киян та одеситів значно вищий за середній по Україні. Виборча кампанія  у Харківській, Херсонській, Донецькій, Дніпропетровській та Луганській областях хоча й трапляються кричущі випадки порушень виборчого законодавства, але вони не сприймаються так гостро, мешканці тих областей вже давно звиклись з безпрєдєлом влади та власною інертністю.

«Адмінресурс»

Зростання кількості випадків застосування адмінресурсу, на наш погляд, обумовлене тим, що він, по суті справи, є «інструментальним» порушенням. Без застосування адмінресурсу практично неможливо здійснювати інші порушення Закону «Про вибори…», такі, на приклад, як масовий непрямий підкуп виборців, обман, порушення принципу рівності, перешкоджання веденню агітації, порушення в роботі виборчих комісій, тощо. Попри свою очевидність, адмінресурс дуже важко безпосередньо задокументувати, адже використання свого службового становища з метою посилення одних учасників виборчого процесу та послаблення інших відбувається в режимі «усних порад та вказівок», «телефонного права», тощо.

II. Статистика порушень по статтях законів

Кодекс України про адміністративні правопорушення, ст.212-10
Порушення обмежень щодо ведення передвиборної агітації, агітація в день проведення референдуму
209
Кодекс України про адміністративні правопорушення, ст.212-13
Виготовлення або розповсюдження друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск
152
Закон України “Про вибори народних депутатів України”, ст.74, п.22 145
Закон України “Про вибори народних депутатів України”, ст.74, п.13 139
Закон України “Про вибори народних депутатів України”, ст.69, п.7 137
Кодекс України про адміністративні правопорушення, ст.212-14
Порушення порядку розміщення агітаційних матеріалів чи політичної реклами або розміщення їх у заборонених законом місцях
136
Закон України “Про вибори народних депутатів України”, ст.45 114
Закон України “Про вибори народних депутатів України”, ст.74, п.4 80
Закон України “Про вибори народних депутатів України”, ст.11, п.2, підпункт 6 79
Кримінальний Кодекс України, ст.157
Перешкоджання здійсненню виборчого права
64

Всю статистику Інтерактивної карти порушень «Майдан Моніторинг: Вибори 2012» можна переглянути тут: http://maidanua.org/vybory2012/stats/ – вона працює в реальному режимі часу.

ІІI. Важливі та загрозливі тенденції, що проявились останнього місяця

1. Порушення в роботі виборчих комісій:

 • відсутність єдиної процедури жеребкування
  • ЦВК (спростивши собі життя) не визначила єдиний, прозорий механізм жеребкування членів ДВК, відкривши тим самим шлях до брутальних фальсифікацій та профанації жеребкування. Ми маємо інформацію, що мінімум у 20% ОВК жеребкування членів ДВК практично не було, натомість був фарс з витягання заздалегідь визначених переможців чи з відерця, чи з ящику вагою в 40-к кг. Приблизно в 10% ОВК, де жеребкування так сяк проводилось, але результати для певних зацікавлених осіб були невтішні, жеребку вали знов і знов, аж поки не отримували «правильний» результат.
 • погана якість ДВК
  • деякі ДВК ще не почали свою роботу (Київ, Донецьк, Вінниця)
  • багато («технічних») партії, що стали переможцями «жеребкування» подали списки членів ДВК з величезною кількістю помилок, дуже часто люди, яких ті партії включили до таких списків нічого про це не знали (звідси питання: як їхні персональні дані опинились в тих списках?)
  • на деяких ДВК, всупереч Закону відбувається агітація, директори шкіл, в яких розташовані ДВК, намагаються тиснути на ДВК.
  • ті ж члени ДВК від «технічних» партій, що все таки стали до роботи, і досі не читали Закону «Про вибори…»
  • відбуваються масові ротації членів ОВК та ДВК. Один учасник групи нашого проекту у соціальній мережі Facebook висловив припущення про те, що в ніч з 27-го на 28-ме жовтня можуть бути змінені склади чи не всіх виборчих комісій.

Ще одним тривожним моментом підготовки до дня голосування є непоодинокі повідомлення про повернення «мертвих душ», скарги з багатьох міст про надходження запрошень людям, що померли ще до 2004-го року, яких не запрошували голосувати на протязі останні 8-ми років. В пресі пройшла інформація про те, що ЦВК знайшла в Єдиному реєстрі виборців більше 1000 «двійників» і що процес їхнього пошуку ще не завершено. Інформації від ЦВК про «мертві душі» наразі не надходило.

2. Перешкоджання агітації

 • міліція «пресує» за агітацію проти відомої політичної сили, обмежує доступ у квартали «заражені» агітацією проти «правильного» кандидата, незаконно обмежуючи свободу пересування та перешкоджаючи реалізації права громадян на інформацію.
 • міліція фактично не розслідує випадки псування агітаційного майна, напади на кандидатів, їхніх довірених осіб та агітаторів. Нам не відомі випадки, коли співробітники МВС оперативно розслідували випадки перешкоджання агітації, знаходили винуватців та спрямовували справи до суду.

3. Камери на ДВК

Окремою новелою стало встановлення камер відео спостереження на виборчих дільницях та визначення порядку їхнього використання.

Вивчивши «Про особливості забезпечення відкритості, прозорості та демократичності виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року» та дізнавшись, як «прозоро, відкрито на конкурентно» було визначено підприємство, що має встановити на дільницях камери, ми звернулись до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Центральної виборчої комісії, Президента України з вимогою забезпечити трансляцію підрахунку голосів на виборах в Верховну Раду 28 жовтня.

Верховна Рада відповіла нам тим, що швиденько ухвалила зміни та доповнення до зазначеного Закону, ретельно прибравши з його тексту слово «громадськість» та «громадський», а також дозволила не вести пряму трансляцію процесу голосування з дільниць, коли немає технічної можливості, а також дозволила ЦВК надавати, або не надавати інформацію, створену системою відеоспостереження на запит політичних партій – суб’єктів виборчого процесу та кандидатів у народні депутати України. Процес підрахунку голосів та встановлення результатів виборів так і залишився «інтимною справою».

Замість того, аби роз’яснити виборцям на кожній дільниці призначення камер відео спостереження, роз’яснити виборцям, що камери відео спостереження не будуть фіксувати події у кабінці для голосування, ЦВК офіційно розпорядилась вивісити таблички такого змісту: «У приміщенні ведеться відео спостереження». Згадаємо недавній трагічний випадок в одному з супермаркетів Києва і роль камер спостереження у встановленні особи злочинця. І стане ясно, до якого ефекту призведуть оті таблички ЦВК!

Іноземні спостерігачі на виборах також висловлюють занепокоєння щодо впливу відео спостереження на волевиявлення виборців. Ерік Херрон, професор з Університету Канзасу, США, в дослідженні встановив, що в Азербайджані на виборах президента в 2008 році та на референдумі 2009 року явка виборців на дільниці, оснащені камерами відео спостереження, була на 8 – 12% нижчою, ніж на ті, де камер не було.

Таким чином констатуємо: «На цих виборах відеоспостереження буде використане як інструмент залякування виборців та членів ДВК, а не як засіб забезпечення прозорості та відкритості виборів».

 Здійснення проектів “Моніторинг стану дотримання конституційних прав і свобод в Україні” та “Майдан-Моніторинг: Вибори 2012” стало можливим завдяки підтримці Міжнародного Фонду Відродження (http://irf.ua/).

Цей матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». За погляди, судження, фактичні дані, відомості, опубліковані у даному матеріалі, несуть відповідальність його автори. Такі погляди і судження, фактичні дані можуть не співпадати з позицією Міжнародного фонду “Відродження”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Про проект

Наталка Зубар
Проект сайту “Майдан” присвячений моніторингу дотримання Закону України “Про вибори” під час парламентських виборів в Україні у 2012-му році.

«Дізнався про порушення – розкажи про нього всім!» – це гасло проекту.

За адресою http://maidanua.org/vybory2012/ та на сайті Голосу Америки у розділі “Моніторинг виборів”, ви знайдете Інтерактивну мапу документальної інформації про порушення в ході виборчої кампанії. Мапа створена шляхом краудсорсінгу, на основі повідомлень про факти порушень на виборах народних депутатів України 2012.

Блог веде керівник проекту, член адмінгрупи сайту “Майдан” Наталка Зубар, спеціаліст в галузі мережевих технологій у соцільних системах, програміст, журналіст.


АРХIВ

КАЛЕНДАР

October 2012
M T W T F S S
« Sep   Nov »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031