Чому Кремль захищає підозрюваних у справі Магнітського?

Posted July 23rd, 2012 at 9:31 pm (UTC+0)
Leave a comment

Наталія Магнітська з портретом свого сина, московського адвоката Сергія Магнітського, який помер у в’язниці в центрі Москви в 2009 році. Розслідування, проведене фондом Hermitage Capital, стверджує, що за рік, який Магнітський провів у в’язниці, його неодноразово били і позбавляли медичної допомоги, щоб змусити змінити свідчення проти злочинної групи, яка імовірно вкрала сотні мільйонів доларів за допомогою корумпованих урядовців.

Мафія є в багатьох країнах.

Я вів репортажі про гангстерів в Колумбії, Мексиці та Бразилії. Довелось мені також поміркувати над людським ландшафтом Сицилії та Сполучених Штатів.

У цих країнах, якщо авторитетні незалежні слідчі надають вичерпну доповідь, що підтверджує крадіжку державних коштів в розмірі близько 1 мільярда доларів і вбивство п’яти чоловік, уряд реагує одним із двох способів.

Перший: каже «Велике спасибі», призначає чесного прокурора, забезпечивши його політичною і фінансовою підтримкою, щоб довести справу до суду.

Другий: каже «Велике спасибі», а потім нишком спускає справу на гальмах.

Росія реалізує радикально нову стратегію.

Ось що відбувається:

Протягом двох останніх років слідчі фонду Hermitage Capital підготували досить докладні звіти про крадіжку 800 000 000 доларів з податкових відрахувань та приховування вбивства п’яти чоловік, у тому числі – адвоката фонду Hermitage Сергія Магнітського. Найсвіжіший звіт настільки докладний, що призводить чеки з відпустки, які лідери банди та їх спільники з уряду провели разом на Кіпрі і в Дубаї.

Фонд Hermitage недавно випустив сильне 17-хвилинне відео, яке зачепило за живе людей по всьому світу. Розміщене на YouTube, воно називається: «Файли Магнітського: організована злочинність в російському уряді».

За останніми підрахунками, близько 20 парламентів, починаючи з Конгресу США і парламенту Великобританії, розробляють проекти законодавства, щоб заборонити в’їзд і заморозити активи підозрюваних у справі Магнітського.

Перед обличчям міжнародної PR-катастрофи, як поводиться Росія?

Вона намагається представити санкції проти 44 злочинців і корумпованих чиновників як посягання на права 144 000 000 росіян.

Кремль доручив заступнику міністра закордонних справ Сергію Рябкова безперервно атакувати Конгрес США у зв’язку з цим питанням. У своїх майже щоденних коментарях для преси він висловлює «обурення» російського уряду розглядаються в американському Конгресі «Законом Магнітського» і обіцяє «симетричну відповідь» у разі, якщо це законодавство буде затверджено.

Олексій Пушков, голова Комітету Держдуми з міжнародних справ, повідомив «Інтерфаксу»: «Ми безумовно відреагуємо на це, і американська адміністрація відчує наслідки».

Остання поїздка в Монако? Дмитро Клюєв, в чорному костюмі праворуч, на початку липня бере участь у нараді парламентаріїв з 56 країн-членів Організації з безпеки і співробітництва в Європі. Делегати переважною більшістю проголосували за резолюцію, що закликає парламенти заборонити в’їзд підозрюваним у справі Магнітського. За даними фонду Hermitage Capital, Клюєв очолював злочинну групу, яка вкрала гроші російських платників податків і організувала вбивство Сергія Магнітського у в’язниці.
Фото: Hermitage Capital

Два тижні тому Москва направила делегацію з участю Дмитра Клюєва, який нібито є лідером злочинної групи, на форум ОБСЄ в Монако, де законодавці з 56 західних та євразійських країн провели дебати про заборону на в’їзд і заморожування активів членів російської злочинної банди і їх спільникам серед уряду.

Кремль також відправив до Сполучених Штатів делегацію під керівництвом російського сенатора і мільярдера Віталія Малкіна. Раніше Канада відмовила йому у своїй візі; представник канадського уряду в суді назвав його «членом групи, що займається організованою або транснаціональною злочинністю».

Москва, очевидно, переконана, що найкраща оборона – активне напад.

Проте в Європі та Сполучених Штатах законодавці знаходять такий напад образливим.

Після закінчення засідання Організації з безпеки і співробітництва в Європі в Монако 90 відсотків з 320 присутніх парламентаріїв проголосували за те, щоб закликати «національні парламенти вжити заходів щодо запровадження візових санкцій та заморожування рахунків всіх осіб, відповідальних за незаконний арешт, тортури, відмова в медичній допомозі і смерть Сергія Магнітського.

У Вашингтоні російський сенатор Малкін заявив, що Магнітський був п’яницею, перебував у поганій формі і, ймовірно, сам отримав смертельну травму в тюрмі. У відповідь Наталія Магнітська, мати покійного адвоката, написала у відкритому листі Малкіну: «Я вважаю, що спроба посмертно зганьбити добре ім’я мого сина виглядає ганебно і негідно високого звання народного представника».

В середу ще один комітет американського Сенату одноголосно проголосував на користь «Закону Магнітського» – третім за останні шість тижнів. Прийняття законопроекту очікується в найближчі місяці.

Очевидно, в суді міжнародної думки Кремль програє по-крупному.

Однак можливо, що він також втрачає ще більш важливу аудиторію.

Державне російське телебачення постійно критикує «антиросійський» характер американського законопроекту. Знаменням часів стала відставка Володимира Кара-Мурзи молодшого, який очолював останні сім років вашингтонське відділення приватного російського телеканалу – негайно звільненого за статтю на підтримку «Закону Магнітського».

Він позбувся роботи за статтю в своєму щотижневому блозі Spotlight on Russia («Росія в фокусі»), в якій, зокрема, зазначив: «Національні інтереси Росії визначаються по-різному, але можливість шахраїв і вбивць їздити на відпочинок і зберігати гроші за кордоном до сих пір в їх число не входила ».

Вільям Браудер, глава фонду Hermitage Capital Management, спілкується з журналістами на Всесвітньому економічному форумі в швейцарському Давосі в минулому році. Браудер очолив кампанію в Європі і США щодо заборони на в’їзд і заморожування іноземних активів групи росіян, підозрюваних у причетності до вбивства юриста фонду Hermitage Сергія Магнітського і його приховування.
Фото: AP / Вірджинія Майо

До того ж до спроб подати заборону на в’їзд для кількох кримінальних злочинців-мільйонерів як посягання на права всіх росіян, Кремль також зображує цю кампанію у вигляді американської атаки на Росію.

При цьому ігнорується та деталь, що лідер кампанії у справі Магнітського, Вільям Браудер, є, по суті, громадянином Великобританії. Що ще більш важливо, скарги Кремля не враховують той факт, що десятки парламентів інших країн – від шведського Риксдагу до італійського парламенту і французької Асамблеї Насьональ – готують аналогічне законодавство.

Рейс від Москви до Нью-Йорка цього літа заповнені повністю, і деякі росіяни, схоже, усвідомлюють іншу реальність. За даними Держдепартаменту США, зараз затверджується 90 відсотків заяв на отримання американської візи росіянами. Більш високий відсоток затвердження серед 12 колишніх радянських республік, що не входять в Євросоюз, лише у Казахстану – 92 відсотка.

Нове, лібералізувати візовий законодавство щодо Росії, що отримало фінальне затвердження в середу, дозволить російським туристам отримувати мультивізи, що дозволяють перебування в Сполучених Штатах до півроку протягом кожного візиту.

І дійсно, незважаючи на антиамериканські залпи російського телебачення, багато росіян розуміють, що насправді є головною проблемою в справі Магнітського: безкарність корупціонерів.
У відкритій демократичній системі обрані лідери не підійдуть до справи Магнітського і на десять кроків.
«Левада-Центр», авторитетна незалежна організація з дослідження громадської думки, опитала росіян з питання заборони на в’їзд. Близько половини, 46 відсотків, заявили, що нічого не знали про цю справу, або не мають твердого думки з цього питання.

Серед тих, хто готовий був висловити свою думку незнайомцю, 18 відсотків висловилися проти таких законів.

Решта 36 відсотків (тобто, в два рази більше) виступили на підтримку заборони на в’їзд.

Схоже, багато росіян говорять: «А король-то голий».

Так що, на думку багатьох росіян, «Закон Магнітського» не є посяганням на 144 000 000 громадян Росії.
Це – спроба притягнути до відповідальності 44 росіян, яких слід зрадити суду.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Автор

Джеймс Брук

Джеймс БрукГлава московського бюро «Голосу Америки» Джеймс Брук – експерт з питань Росії та колишніх країн СРСР. Він працював кореспондентом в Африці, Латинській Америці, Канаді, Японії, Південній та Північній Кореї для газети «The New York Times». Джеймс Брук вивчав російську мову в коледжі, в останні місяці правління Горбачова вперше приїхав у Москву як журналіст. У 2006-му році він переїхав до російської столиці для роботи в агентстві «Bloomberg». Влітку 2010-го року став кореспондентом «Голосу Америки» у Москві.  Джеймс Брук на Твіттері @VOA_Moscow

Архів

Календар

July 2012
M T W T F S S
« Jan   Sep »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031