Lëkura e portokallit: hahet apo hidhet?

E Diel, 31 Maj 2015
1 comment

orangeLëkura e portokallit është e hidhur, por jo helmuese; ndërsa mund të hahet, nuk është e ëmbël si vetë fruti; tretet me vështirësi, dhe është mbuluar me kimikate, nëse nuk është prodhim organik.
Read the rest of this entry »

Të vërtetë me veten

E Diel, 31 Maj 2015
Leave a comment

trueTë jesh i vërtetë me veten do të thotë të veprosh në përputhje me atë që beson. Nëse do veten mund ta bësh një gjë të tillë. Ashtu si nuk mund të duash dikë tjetër nëse mohon veten.
Read the rest of this entry »

Zemërimi

E Premte, 29 Maj 2015
1 comment

angerSeneca thoshte se zemërimi krijohet për shkak të parashikimeve shumë të larta. Njeriu pret të gjithë të veprojnë me arsye dhe kur e zhgënjejnë,  zemërohet.
Read the rest of this entry »

Teori dhe fakt

E Enjte, 28 Maj 2015
Leave a comment

factNë përdorimin e përditshëm, fjala “teori” shpesh i referohet një spekullimi. Kur njerëzit thonë, “kam një teori” ata e tërheqin përfundimin bazuar në dëshmi fragmentare ose jobindëse.
Read the rest of this entry »

Heshtja

E Diel, 24 Maj 2015
Leave a comment

silenceHeshtja ka energji si asnjë burim tjetër. Ajo ka fuqinë për t’i bërë njerëzit të mendojnë dhe veprojnë.
Read the rest of this entry »

Mburrja

E Shtunë, 23 Maj 2015
Leave a comment

stopMburrja është shenjë dobësie. Vetëm ata që janë të pasigurt mburrem për të bindur veten për suksesin e rremë.  Read the rest of this entry »

Mohimi

E Enjte, 21 Maj 2015
Leave a comment

mohimiNarcisistët dhe psikopatët janë gogolë origjinalë. Ata u bëjnë dëm të tjerëve, ndërsa mohojnë gabimet e veta. Këtë mbrojtje psikologjike mendja përdor për të mohuar realitetin dhe për të shmangur ndjenjën e keqe.
Read the rest of this entry »

Mirë & Keq

E Enjte, 21 Maj 2015
Leave a comment

good and badPa marrë parasysh sa shumë përpiqesh për mirë, ka raste kur të tjerët tregohen të këqinj, edhe pa i bërë gjë. Read the rest of this entry »

Si u bë njeriu Zot?

E Diel, 17 Maj 2015
Leave a comment

JOBPse gjëra të këqija u ndodhin njerëzve të mirë? Kjo është një nga pyetjet më të vështira që ndeshet teologjia. Perëndia, thonë teologët, është i gjithëdijshëm, i gjithëfuqishëm, prandaj qeniet njerëzore (jo të gjithëdijshëm, jo të gjithëfuqishëm), kanë nevojë për ndihmën e Zotit.
Read the rest of this entry »

Rëndësia e radios

E Shtunë, 16 Maj 2015
Leave a comment

studiojpegPërparimet në teknologji u kanë dhënë njerëzve më shumë mënyra për të marrë sa më shumë informacione. Read the rest of this entry »

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

April 2024
M T W T F S S
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930