Showing Archived Posts

  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

Paniku dhe sëmundjet e zemrës

E Martë, 30 Dhjetor 2008
13 comments

Astrit LulushiZëri i Amerikës Çdo njeri pushtohet nga ankthi, si në rastet kur është vonë për punë, shkollë ose për një takim të rëndësishëm. Por kur ky ankth është i vazhdueshëm a pa arsye, ai quhet çrregullim apo sulm paniku. Në raste të tilla njerëzit dallohen për pesimizëm.  Në çdo gjë ata parashohin fatkeqësi dhe […]

Posted in Uncategorized

Metodë e re operimi në shtyllën kurrizore

E Martë, 30 Dhjetor 2008
4 comments

Astrit LulushiZëri i Amerikës Shumë njerëz provojnë dhimbje në shtyllën kurrizore, të cilat shkaktohen nga traumat, mosha e thyer a sforcimet fizike. Këto krijojnë dhimbje si pasojë e shtypjes a presionit në fijet nervore. Për lehtësimin  e dhimbjeve shpesh përdoren barna a masazhe dhe kur këto nuk japin rezultat, përdoret operimi gjatë të cilit mjekët […]

Posted in Uncategorized

Ndikimi i një fotografie

E Mërkurë, 24 Dhjetor 2008
3 comments

Astrit Lulushi Rivaliteti është një shprehje me burim nga kohët, kur njerëz që jetonin në brigjet e kundërta të të njëjtit lumë, përpiqeshin, grindeshin a luftonin se kush prej tyre të gëzonte a të përfitonte më shumë nga të mirat e rrjedhës. Prandaj edhe rivaliteti i brendshëm i pjestarëve të së njëjtës rrymë, pavarësisht se […]

Posted in Uncategorized

Zometa edhe kundër kancerit të gjirit

E Martë, 23 Dhjetor 2008
1 comment

Astrit LulushiZëri i Amerikës Një ilaç kundër osteoporozës gjithashtu mund të ndihmojë për të luftuar kancerin e gjirit. Sipas një studimi të ri, ilaçi i quajtur Zometa, kur injektohet ne venat e grave me kancer në gji, mund veprojë krahas  kimoterapisë për të ndihmuar në tkurrjen e tumorit.

Posted in Uncategorized

Sa i ulët duhet të jetë niveli i kolesterinës së keqe

E Martë, 23 Dhjetor 2008
1 comment

Astrit Lulushi Zëri i Amerikës Ulja drastike  i nivelit lartë të kolesterinës ndihmon pacientët me diabet për të përmirësuare gjendjen e artereve të tyre. Kështu thuhet në një studim i kryer nga shkencëtarët e Institutit kombëtar kundër sëmundjeve të zemrës, mushkërive dhe gjakut. Tek pacientët që e ulën nivelin e kolesterinës së keqe në 70, […]

Posted in Uncategorized

Pas njё bisede me Dr. Rifat Latifin

E Mërkurë, 17 Dhjetor 2008
1 comment

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes Kёtё muaj (dhjetor 2008), Dr. Rifat Latifi, Profesor i Kirurgjisё nё Universitetin e Arizonёs-Tuson, dhe Drejtor i Programit tё Telemjekёsisё sё Kosovёs, bёri njё vizitё nё studiot e Zёrit tё Amerikёs nё Uashington. Ardhja e tij pёrkoi edhe me 6 vjetorin e fillimit tё programit pёr telemjekёsi nё Ballkan, qe […]

Posted in Uncategorized

Të mirat e terapisë me hormone

E Martë, 16 Dhjetor 2008
1 comment

Astrit Lulushi Zëri i Amerikës Një studim ri arrin në përfundimin se grate e moshuara përfitojnë një sërë të mirash nga terapia me hormone, dhe shumë prej tyre i ndjenë këto përfitime edhe për një kohë të gjatë pas menopauzës. Rezultatet e këtij studimi përbëjnë një siguri më shumë për mjekët të cilët kanë trajtuar […]

Posted in Uncategorized

Ginko Biloba

E Martë, 16 Dhjetor 2008
1 comment

Astrit LulushiZëri i Amerikës Ekspertët thonë se në botë ka të paktën 30 milionë vetë që jetojnë me Dementia, simptomë e Alcajmerit që shkakton humbje kujtese. Në vitin 2050 ky numër mund të arrijë në 100 milionë. Deri tani kërkimet për gjetjen e një kure kanë qënë të pasuksesshme, ndërsa një studim tregon se një […]

Posted in Uncategorized

Studim mbi ilaçet e llojit Statin

E Martë, 09 Dhjetor 2008
3 comments

Astrit LulushiZëri i Amerikës Rreth 25 milionë njerëz në mbarë botën marrin ilace statin për mbajtjen nën kontroll të nivelit të kolesterinës. Statinët janë edhe mes barnave më të shitura në botë. Vlera e tyre arrin rreth 22 miliardë dollarë në vit. Mjekët thonë se një studim i ri i kryer nga prodhuesit e ilaçit statin Crestor mund […]

Posted in Uncategorized

Imazhet kompjuterike në kirurgji

E Martë, 09 Dhjetor 2008
Leave a comment

Astrit LulushiZëri i Amerikës Një kompjuter i ri që mundëson paraqitjen shumë dimensionale të trupit të njeriut shumë shpejt mund të përdoret nga mjekët për të pare nga brenda organizimin e pacientëve. Kjo paisje e re është zhvilluar nga shkencëtarët pranë universitetit të Kalgarit në Kanada.

Posted in Uncategorized
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

December 2008
M T W T F S S
« Dec   Jan »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031