Studim rreth mbipeshës trupore në ShBA

E Premte, 05 Dhjetor 2008
Leave a comment
Astrit Lulushi
Zëri i Amerikës

mbipesha-ne-shbaNjë studim i ri tregon se niveli i mbipeshës mes amerikanëve ka pësuar një rritje në 37 shtete. Për shembull, në Kolorado, 20 përqind e popullatës  janë mbipeshë. Por kilogramët e tepërt rëndojnë edhe mbi shëndetin e përgjithshëm, duke ndikuar që rastet e diabetit të tipit 2 të shënonin rritje në 26 shtete.Në vitin 1980, 15 përqind e amerikanëve ishin mbi peshë. Sot kjo shifër arrin në 30 përqind, pa  shenja se mund të zbresë. Sipas një studimi nga Fondacioni për Shëndetin e Amerikës, Shtetet e Bashkuara morrën notë ngelëse përsa i përket kontrollit të nivelit të mbipeshës. Vitin e kaluar, niveli i mbipeshës u rrit në 37 shtete, me shtetin Delauer ku ritmet e rasteve të tilla ishin më të shpejta se në çdo shtet tjetër. Vetëm shteti Kolorado kishte një nivel mesatar të mbipeshës prej 20 përqind me një rritje prej 1 përqind në krahasim me vitin 2006. Në shtetet Misisipi, Tenesi e Arkansa rastet e mbipeshës mes banorëve kanë arritur në nivelin më të lartë ku 1 në 3 veta mes të rriturve është mbipeshë. Shtimi i kilogramëve do të thotë shtimi i problemeve shëndetësore dhe shpenzimeve që lidhen me to. Kostoja vjetore për trajtimin e mbipeshës në Shtetet e Bashkuara tashmë arrin në 61 miliardë. Shumë prej këtyre fondeve shkojnë për trajtimin e diabetit të tipit 2 që shkaktohet nga mbipesha.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

December 2008
M T W T F S S
« Dec   Jan »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031