Showing Archived Posts

  • Page 2 of 2
  • <
  • 1
  • 2

Ndikimi i pijeve alkoholike

E Martë, 09 Dhjetor 2008
1 comment

Astrit LulushiZëri i Amerikës Marrja e moderuar e pijeve alkoholike mund të përmirësojë shëndetin, por studimet e kohëve të fundit tregojnë se kur kjo këshillë shpërdorohet, atëherë krijohen probleme në zemër. Autorët e studimit morën në shqyrtim mijëra gra të moshës 30 deri 40 vjeç

Posted in Uncategorized

Studim rreth vitaminës B

E Premte, 05 Dhjetor 2008
1 comment

Astrit Lulushi Zëri i Amerikës Për më shumë se një dhjetëvjeçar, mjekët the pacientët me sëmundje të zemrës kanë qënë tepër të interesuar rreth vitaminës B, pasi studimet kishin treguar se ajo mund të parandalojë një goditje të dytë në zemër dhe ndihmonte për shmangjen e bllokimit të artereve që furnizojnë trurin me gjak.

Posted in Uncategorized

Studim rreth mbipeshës trupore në ShBA

E Premte, 05 Dhjetor 2008
Leave a comment

Astrit Lulushi Zëri i Amerikës Një studim i ri tregon se niveli i mbipeshës mes amerikanëve ka pësuar një rritje në 37 shtete. Për shembull, në Kolorado, 20 përqind e popullatës  janë mbipeshë. Por kilogramët e tepërt rëndojnë edhe mbi shëndetin e përgjithshëm, duke ndikuar që rastet e diabetit të tipit 2 të shënonin rritje […]

Posted in Uncategorized

Trajtimi i pasojave të diabetit

E Premte, 05 Dhjetor 2008
1 comment

Astrit Lulushi Zëri i Amerikës Retinopathia diabetike që shkaktohet nga ndryshimet në venat e gjakut në retinë është bëhet edhe një nga shkaktarët kryesorë të verbimit. Vështirësitë në qarkullimin e gjakut përbëjnë një problem të zakonshëm për pacientët me diabet. Kur venat e gjakut në sy bllokohen, pasoja shpesh është humbja e shikimit.

Posted in Uncategorized

Revolucion i ri, në shkencë

E Mërkurë, 03 Dhjetor 2008
3 comments

Astrit Lulushi Fjalët nuk janë krijesa të gjalla; ato nuk marrin frymë, nuk ecin, nuk bien në dashuri. Megjithatë, si qeniet njerëzore, ato kanë jetën e tyre. Fjalët lindin për të shprehur një kuptim; pastaj marrin kuptime të reja, që janë zgjatje të natyrëshme të kuptimeve fillestare. Në jetë njeriu meson se cdo të thotë […]

Posted in Uncategorized

Pakësohet numri i vdekjeve nga kanceri gjatë vitit 2008

E Martë, 02 Dhjetor 2008
5 comments

Astrit Lulushi Zëri i Amerikës Një raport vjetor mbi kancerin tregon për herë të parë se rastet e reja me kancer dhe numri i vdekjeve nga kjo sëmundje kanë rënë dukshëm. Raporti vjetor i shoqatës amerikane kundër kancerit dhe i institutit kombëtar të kancerit sjell lajme të mira. Studimet prej dekadash në laborator dhe këshillat […]

Posted in Uncategorized

Mikrobet e gripit jetojnë më gjatë se ç’mendohej

E Martë, 02 Dhjetor 2008
3 comments

Astrit Lulushi Zëri i Amerikës Një studim i ri tregon se mikrobet që shkaktojnë të ftohurin e zakonshem jetojnë më gjatë sesa mendohej më parë. Shkencëtarët thonë se këto mikrobe mund të qëndrojnë të gjalla për disa ditë në dorezat e dyerve e sipërfaqeve të tjera. Studimi i kryer nga shkencëtarë në universitetin e Virxhinias […]

Posted in Uncategorized

Vitamina B dhe Alzheimeri

E Hënë, 01 Dhjetor 2008
3 comments

Astrit Lulushi Zëri i Amerikës Ka kohë që shkencëtarët po përpiqen të gjejnë mënyra për të ngadalësuar zhvillimin e sëmundjes së Alcajmerit (Alzheimer), nga e cila preken gjithnjë e më shumë njerëz në mbarë botën. Sipas organizatës botërore të shëndetësisë, numri i rasteve me Alcajmer dyfishohet çdo 5 vjet për persona nga mosha 65 deri […]

Posted in Uncategorized

Sëmundjet e zemrës dhe Depresioni

E Hënë, 01 Dhjetor 2008
1 comment

Astrit Lulushi Zëri i Amerikës Organizata botërore e shëndetësisë përllogarit se mbi 7 milionë njerëz vdiqën si pasojë e goditjeve në zemër në vitin 2005. Kjo e bën këtë sëmundje një prej shkaktarëve kryesorë të vdekjeve. Shkencëtarët gjithashtu thonë se një prej efeketeve anësore të sëmundjes së zemrës është depresioni mendor. Kjo është arsyeja që […]

Posted in Uncategorized
  • Page 2 of 2
  • <
  • 1
  • 2

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

December 2008
M T W T F S S
« Dec   Jan »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031