Showing Archived Posts

  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

Shpërblim financiar për rënie nga pesha

E Martë, 27 Janar 2009
1 comment

Astrit LulushiZëri i Amerikës Shumë kompani tani ofrojnë shpërblime financiare për të nxitur punojësit e tyre që të bien nga pesha. Por a është i efektshëm shpërblimi financiar? Një studim i ri tregon se po, të paktën për një farë kohe. Njerëzit që u paguan për të rënë nga pesha, humbën 3 herë më shumë […]

Posted in Uncategorized

Dietë mesdhetare e kombinuar

E Martë, 27 Janar 2009
Leave a comment

Astrit LulushiZëri i AmerikësNjerëzit me sindromë metabolike janë gjithnjë e më shumë në rrezik për t’u prekur nga sëmundje në zemër për shkak të nivelit jo normal të sheqerit në gjak, kolesterinës dhe presionit të gjakut. Sipas një studimi, shtimi në dietën mesdhetare i një sasie të vogël arrash, bajamesh ose lajthish mund t’i ndihmojë […]

Posted in Uncategorized

Me shkencëtarin e ri shqiptar Visar Belegu ne Institutin Kenedi Krieger

E Premte, 23 Janar 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës23-05-2006 Po t’i hidhet një vështrim historisë së emigracionit shqiptar, veçanerisht atij në Amerikë vihet re, se 100 vjet më parë shqiptarë mund të gjeje në çdo rrugë kryesore të qyteteve të mëdha duke punuar si shitës frutash e pronarë kjoskash, ndërsa sot ata mund të shihen duke punuar edhe në institucionet […]

Posted in Uncategorized

Me shkencëtarin e ri shqiptar Visar Belegu ne Institutin Kenedi Krieger

E Premte, 23 Janar 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës23-05-2006 Po t’i hidhet një vështrim historisë së emigracionit shqiptar, veçanerisht atij në Amerikë vihet re, se 100 vjet më parë shqiptarë mund të gjeje në çdo rrugë kryesore të qyteteve të mëdha duke punuar si shitës frutash e pronarë kjoskash, ndërsa sot ata mund të shihen duke punuar edhe në institucionet […]

Posted in Uncategorized

Raport i UNICEF-it mbi vdekshmërinë e grave gjatë lindjes

E Premte, 16 Janar 2009
1 comment

Astrit LulushiZëri i Amerikës 1 mijë e 500  gra vdesin cdo ditë gjatë lindjes si pasojë e komplikacioneve të shtatzanisë. Sipas raportit të Fondit të Kombeve të Bashkuara për Fëmijët, UNICEF, më shumë se 500 mijë gra vdesin cdo vit gjatë periudhës së shtatzanisë ose lindjes.

Posted in Uncategorized

Disa barna kundër astmës, të dëmshme

E Martë, 13 Janar 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi Zëri i Amerikës Disa barna mjaft të përdorëshme për trajtimin e astmës mund të mos jenë shumë përfituese për fëmijët, thuhet në një studimi qeveritar. Por sipas studimit të agjencisë amerikane për ushqimet dhe barnat, këto ilaçe duket se nuk pakësojnë ose nuk lehtësojnë simptomat e astmës tek fëmijët,

Posted in Uncategorized

Gripi këtë vit, rezistent ndaj ilaçeve

E Martë, 13 Janar 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi Zëri i Amerikës Ekspertët amerikanë të shëndetësisë thonë se gripi këtë vit është rezistent ndaj shumë prej barnave të zakonëshme  antivirusalë dhe shqetësohen se një gjendje e tillë mund të bëhet shkak për më shumë shtrime në spital e vdekje sesa më parë si pasojë e gripit.

Posted in Uncategorized

Procedurë e re për ndërrimin e valvolës në zemër

E Martë, 13 Janar 2009
1 comment

Astrit LulushiZëri i Amerikës Një grup mjekësh në Nju Jork po përdorin një  mënyrë të re jo-kirugjike për zevendësimin e valvolës së zemrës tek pacientët kardiakë. Deri tani nga kjo metodë kanë përfituar qindra vetë. Mjekët shpresojnë se procedura e re do të zshmangë nga përdorimi mënyrën kirurgjike për zevendësimin e valvulës në zemër, që […]

Posted in Uncategorized

Anoreksia, çrregullim psikik

E Martë, 06 Janar 2009
3 comments

Astrit LulushiZëri i Amerikës Rreth 10 milionë  gra e 1 milionë burra në Shtetet e Bashkuara vuajnë nga anoreksia, që shkaktohet nga gjendja psikike. Megjithëse ky çrregullim vihet re më shumë në vendet e zhvilluara, edhe njerëzit në vendet në zhvillim vuajnë prej tij.

Posted in Uncategorized

Sy bionik që premton shumë

E Martë, 06 Janar 2009
9 comments

Astrit LulushiZëri i Amerikës Shkencëtarë në Shtetet e Bashkuara dhe Australi po përdorin pajisje të reja eksperimentale, të quajtura sy bionikë, për të ndihmuar kthimin e shikimit tek të verbërit. Kjo është një teknologji e ngjashme me pajisjet e vendosura në vesh për të ndihmuar dëgjimin. Të dyja këto pajisje nxisin fijet nervore të lidhura […]

Posted in Uncategorized
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

January 2009
M T W T F S S
« Dec   Feb »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031