Anoreksia, çrregullim psikik

E Martë, 06 Janar 2009
3 comments


anoerxiaRreth 10 milionë  gra e 1 milionë burra në Shtetet e Bashkuara vuajnë nga anoreksia, që shkaktohet nga gjendja psikike. Megjithëse ky çrregullim vihet re më shumë në vendet e zhvilluara, edhe njerëzit në vendet në zhvillim vuajnë prej tij.Pamjet e modeleve në revista janë imazhe që ndikojnë mënyrën se si gratë e vajzat shohin veten e tyre. Duke parë këto imazhe të bukurisë, edhe ato duan t’u ngjajnë.

Studimet tregojnë se 80 përqind e vajzave dhe grave amerikane janë të pakënaqura me trupin e tyre. Megjithëse jo të gjitha preken nga anoreksia.

Anoreksia është sëmundje psikike me pasoja të mundshme vdekjeprurëse. Njerëzit e prekur prej saj mendojnë se janë mbipeshë edhe nëse jo të tillë. Ata nuk hanë dhe stërmundojnë trupin me ushtrime fizike. Anoreksia mund të çojë në kequshqim, osteoporozë dhe probleme në zemër. Anoreksia mund t’a shtyjë personin edhe në vdekje të parakohëshme ose vetëvrasje.

Ekspertëtë thonë se shkaktarë të anoreksisë janë mungesa e vetëbesimit, vështirësitë në marrëdhënie me të tjerët dhe trysnia kulturore. Anoreksia është e vështirë për t’u trajtuar. Ekspertët thonë se vetëm 25 për qind e rasteve me anoreksi mund të trajtohen suksesshëm, nëse trajtimi fillon në kohë.

3 responses to “Anoreksia, çrregullim psikik”

 1. petrit says:

  Te flasesh per shendetin eshte rrespektim ndaj vehtes e shoqerise per nje te ardhme me te mire e te shendeteshme. Shendeti i mire, e mendja e shendoshe e progresive i sherben te ardhmes se ndritur e Paqes ne Bote. Rrespekte e pergjithmone rrespekte per JU e stafin Tuaj

 2. tinaa says:

  deshiroj te di me teper per semundje te tjera psiqike

 3. genta says:

  valla pajtohem me tinen :d
  edhe une du me dit edhe per tjera semundje psiqike
  ju lutna :s plx

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

January 2009
M T W T F S S
« Dec   Feb »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031