Sy bionik që premton shumë

E Martë, 06 Janar 2009
9 comments


sybionikShkencëtarë në Shtetet e Bashkuara dhe Australi po përdorin pajisje të reja eksperimentale, të quajtura sy bionikë, për të ndihmuar kthimin e shikimit tek të verbërit. Kjo është një teknologji e ngjashme me pajisjet e vendosura në vesh për të ndihmuar dëgjimin. Të dyja këto pajisje nxisin fijet nervore të lidhura me trurin duke i ndihmuar personat të shikojnë e dëgjojnë.Linda Kurfut nga Kalifornia është një prej atyre që janë pajisur me sy bionikë. Ajo mban syze me një kamer të vogël që komunikon me elektrodat e vendosura në sytë e saj, të cilat nxisin retinën. Për më shumë se një dekadë ajo ishte plotësisht e verbër si pasojë e një sëmundjeje të trashëguar e quajtur “retinis pigmentosa”. Tani ajo shikon si të gjithë njerëzit normalë. Syri bionik i Lindës ka 16 elektroda.

Por pajisjet e reja kanë edhe më shumë. Në Australi, doktor Vivek Çouduri pranë spitalit Princi i Uellsit në Sidney, po zhvillon një pajisje të ngjashme që vendoset në sipërfaqen e syrit. Ai thotë se tani ndodhet pranë përfundimit të punës dhe së shpejti do të fillojë provat duke e implantuar sytë tek disa pacientë të verbër. Teknologjia e përdorur për këtë sy bionik është e ngjashme me atë që përdoret për pajisjet e dëgjimit që vendosen në vesh tek personat që nuk dëgjojnë. Shkencëtarët australianë tregohen optimistë kur thonë se presin që nga pajisja e tyre të verbërit mund të përfitojnë shikimin  100 përqind.

9 responses to “Sy bionik që premton shumë”

 1. petrit says:

  Kur driten dhe naten e krijuar nga Zoti me te mirat e saj e shijojne te gjithe njerezit urimet trashmegohen deri ne pafundesine e saj. Urime dhe shendet te shkelqyer per gjithmone per te gjithe ato shkencetare qe erresirren e perjeteshme tek disa fatkeqe e kthejne ne drite per te ardhmen.

 2. pershendetje, un jam nje djal 25 vjecar kam lindur ne rregull por me kalimin e kohes dhe nje gabim i doktorit ne 1987 me ka len me pasoja ne syrin e djath. ju lutem shum cfar informacioni keni apo mun te me jepni ker kete te shtu quajtur mbrekulli, ne coftse se mund te me ndimoni me ndonje informacion, ju lutem shum me kontaktoni me e-mail. eglovan2001@yahoo.com ose ne numerin e celularit
  00 1-216-355-0909. ju lutem shum cfar do lloj informacioni keni ju lutem me tredoni. faleminderit shum, shpresoj te flasim se shpejti.

 3. pershendetje, un jam nje djal 25 vjecar kam lindur ne rregull por me kalimin e kohes dhe nje gabim i doktorit ne 1987 me ka len me pasoja ne syrin e djath. ju lutem shum cfar informacioni keni apo mun te me jepni ker kete te shtu quajtur mbrekulli, ne coftse se mund te me ndimoni me ndonje informacion, ju lutem shum me kontaktoni me e-mail. eglovan2001@yahoo.com ose ne numerin e celularit
  00 1-216-355-0909. un jetoj ne cleveland ohio usa. ju lutem shum cfar do lloj informacioni keni ju lutem me tredoni. faleminderit shum, shpresoj te flasim se shpejti.

  • astritlulushi says:

   Z. Perparim,
   adresa e me poshtme ndoshta do t’iu ndihmoje;

   The Boston Retinal Implant Project
   
Dr. Joseph F. Rizzo III, MD
   
Director, 
Department of Neuro-ophthalmology

   Massachusetts Eye and Ear Infirmary


   243 Charles Street
   
Boston, MA 02114

   Boston Retinal Implant Project 
CIVR – Boston VA Medical Center and Massachusetts Eye and Ear Infirmary

 4. bedria baku says:

  pershendetje.jam ne grua qe kam semundjen e retinis pigmentosa te trasheguar nga babai.ju lutem si mund te me ndimoni qe te sherohem nga kjo semundje.cdo lloj informacioni mund te ma dergoni te adr e e-mail donald_baku@hotmail.co.uk ose tek nr i telefonit 0692458439.ju lutem shum cfardo lloj informacioni ma tregoni.flm shum shpresoj te flasim se shpejti.

 5. leutrim says:

  jam leutrim gervalla nuk kam lindur i verber kam ber nje operacion ne te dy syte ne vitin 2000 ne prag a mundem te kontaktoj me keta mjek me tregoni ju lutem ne imailin tim trimi_1992@hotmail.com

 6. leutrim says:

  si mund te kontaktoj me mjek te njohur amerikan? pres pergjigje ne trimi _1992@hotmail.com

 7. leutrim says:

  ju lutem shum me ktheni pergjigje leutrim gervalla

  • astritlulushi says:

   adresa e me poshtme ndoshta do t’iu ndihmoje;

   The Boston Retinal Implant Project
   
Dr. Joseph F. Rizzo III, MD
   
Director, 
Department of Neuro-ophthalmology

   Massachusetts Eye and Ear Infirmary


   243 Charles Street
   
Boston, MA 02114

   Boston Retinal Implant Project 
CIVR – Boston VA Medical Center and Massachusetts Eye and Ear Infirmary

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

January 2009
M T W T F S S
« Dec   Feb »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031