Raport i UNICEF-it mbi vdekshmërinë e grave gjatë lindjes

E Premte, 16 Janar 2009
1 comment

Astrit Lulushi
Zëri i Amerikës

unicef1 mijë e 500  gra vdesin cdo ditë gjatë lindjes si pasojë e komplikacioneve të shtatzanisë. Sipas raportit të Fondit të Kombeve të Bashkuara për Fëmijët, UNICEF, më shumë se 500 mijë gra vdesin cdo vit gjatë periudhës së shtatzanisë ose lindjes. Sipas raportit, Afganistani është vendi me vdekshmërinë më të lartë ku në çdo 100 mijë lindje vdesin 1 mijë e 800 gra. Raporti veçon Bangladeshin ku 90 përqind e lindjeve kryehen në shtëpi dhe në çdo 100 mijë lindje vdesin rreth 570 gra. Ndër shkaqet e kësaj gjendjeje përmenden klinikat e largëta ose mos ekzistuese në zonat rurale, mungesa e transportit dhe e infrastrukturës mjekësore që sjell mungesën e kujdesit shëndetësor para dhe pas lindjes. Në raport theksohet se shumë prej këtyre vdekjeve, 4/5 janë të parandalueshme nëpërmjet një kujdesi të thjeshtë mjekësor

One response to “Raport i UNICEF-it mbi vdekshmërinë e grave gjatë lindjes”

  1. mimoza says:

    normal qe vdesin kur nuk kan mjekim aq sa duhet nuk kan mjete nuk kan asgje kur nje femer hyne ne salle per te lindur shume normale eshte se sote i kan hap syte per pare shume deri sat shkojne me mar diqka mjeku apo nje infrejme ajo grua vdes neser nuk e ka mrenda disa sekondave nje frymrja aq sa duhet ncncnncnc ata qe e marin nqafe dikant ne kete bote po ata dikush do ti mer ne qaf ne ate bote ne diten e qykimit nese je musliman do ta kupton qka do te thote te luftoshe per qdo krijes qe ka kriju zoti mos haroni duhet me lexu shume per me dite pak ok besoje qe do ma ktheni nje pergjijje ne imellin tim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

January 2009
M T W T F S S
« Dec   Feb »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031