Mite mjekësore

E Martë, 24 Shkurt 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi
Zëri i Amerikës

karamele11Prindërit vazhdimisht fajësojnë sheqerin se i bën fëmijët e tyre hiperaktive, por studimet tregojnë se nuk ka faj sheqeri – por janë prindërit të cilëve u është fiksuar se hiperaktiviteti i fëmijëve vjen prej tij – shkaktarët nuk janë karamelet a ëmbëlsirat me rastin e festave, por vetë festat, gëzimi i tyre. Sipas shkencëtarëve të shkollës mjekësore pranë  universitetit të shtetit Indiana, të paktën 12 studime tregojnë se prindërit automatikisht mendojnë se hiperaktiviteti i fëmijëve vjen nga që ata kanë konsumuar sheqer, edhe kur fëmijët aktualisht hanë ushqime pa sheqerna.

Një tjetër mendim i gabuar është se rastet e vetëvrasjeve shtohen gjatë periudhës së festave. Në fakt, statistikat tregojnë se numri i vetëvrasjeve është më i ulët gjatë stinës së dimrit.

Bima tropikale amerikane Poinsetia e njohur për lulet e saj të kuqe nuk është helmuese. Ndërkohë, mjekët nuk e rekomandojnë atë për përdorim qoftë edhe në formë shurupi, megjithëse nuk është regjistruar asnjë rast vdekjeje prej saj. Madje  shumë njerëz nuk kanë nevojë as për trajtim mjekësor pas konsumimit të saj.

Një tjetër studim tregon se ngrënia natën nuk shkakton dhjamosje të trupit pasi kaloritë janë njësoj si në mëngjes, në drekë e në mbrëmje. Gjithashtu, njeriu nuk e humbet 40 përqind të nxehtësisë trupore nëpërmjet kokës – shifra e vërtetë është ndoshta 10 përqind. Dhe së fundi, por jo e fundit,  gjatë darkës festive nuk rekomandohet shumë alkohol sepse deri tani nuk është gjetur ndonjë kurë e suksesëshme për dhimbjet kokës me të cilat njeriu zgjohet e pasi ka pirë gjithë natën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

February 2009
M T W T F S S
« Jan   Mar »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728