Showing Archived Posts

  • Page 2 of 2
  • <
  • 1
  • 2

Studim mbi ndalimin e duhanit

E Martë, 10 Shkurt 2009
2 comments

Astrit LulushiZëri i Amerikës Në një studim të ri thuhet se ndalimi i duhanit ndikon thellë në shëndetin publik. Mes banorëve të Pueblos në Kolorado, rastet e goditjeve në zemër u pakësuan 40 përqind, pas zbatimit të një ligji për ndalimin e duhanit në vendet e punës e në hapsirat publike. Ekspertët mendojnë se kjo […]

Posted in Uncategorized

Mënyrë e re kimoterapie

E Martë, 10 Shkurt 2009
5 comments

Astrit LulushiZëri i Amerikës Kudo që kanceri shfaqet, në gji, lëkurë e zorrën e trashë, ai shpeh përhapet në mëlci duke u bërë më vdekjeprurës  Por tani, për disa pacientë, një trajtim i ri eksperimental po ndikon për tkurrjen e tumoreve. Linda Kempbell ka kohë që ka mposhtur kancerin në lëkurë, ose kështu kishte menduar,

Posted in Uncategorized

Një operacion i suksesshëm në shtyllën kurrizore

E Hënë, 09 Shkurt 2009
6 comments

Edona Demaj, Prishtinë Astrit Lulushi, Uashington Pak kilometra nga Kamenica, në pjesën lindore të Kosovës, në fshatin Novo Sellë, afër kufirit me Serbinë, Kaltërina Rullani jeton bashkë me familjen e saj. Kaltërina tani 16 vjeçe, prej vitesh vuante nga një deformim në shtyllën kurrizore. Pak muaj më parë ajo i nënshtrua një ndërhyrjeje kirurgjike në spitalin […]

Posted in Uncategorized

Të mirat e dietës dhe diabeti

E Martë, 03 Shkurt 2009
1 comment

Astrit LulushiZëri i Amerikës Personat me diabet të tipit 2 mund të përfitojnë nga një dietë me nivel të ulët glycemie apo sheqeri, që përbëhet nga ushqime të tilla si fasule, makarona, të cilat nuk e ngrejnë nivelin e sheqerit në gjak aq shumë sa patatet ose biskotat. Një studim i ri tregon se pacientët […]

Posted in Uncategorized

Ushtrime fizike me recetë doktori

E Martë, 03 Shkurt 2009
1 comment

Astrit LulushiZëri i Amerikës Gjithkush e di se ushtrimet fizike janë të rëndësishme për shëndetin, por pak njerëz e bëjnë aktivitetin fizik një përparësi. Një studim i kohëve të fundit tregon se dhënia e një recete për fizkulturë mund t’a motivojë pacientin që të kryejë ushtrime fizike për rreth një vit.

Posted in Uncategorized
  • Page 2 of 2
  • <
  • 1
  • 2

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

February 2009
M T W T F S S
« Jan   Mar »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728