Showing Archived Posts

  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

Vlerat e vaksinimit

E Martë, 26 Maj 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Në Shtetet e Bashkuara, gjithnjë e më shumë prindër nuk pranojnë t’i vaksinojnë fëmijët e tyre kundër sëmundjeve ngjitëse, por një studim i kohëve të fundit tregon se zonat e banimit ku prindërit kundërshtojnë vaksinimin janë më të pambrojtura nga shpërthimi i sëmundjeve infektive.

Posted in Uncategorized

Barnat statin edhe kundër goditjeve në tru

E Martë, 26 Maj 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Grupi i barnave Statin për uljen e kolesterinës mund të ndihmojë për uljen e rrezikut të goditjeve në tru. Gjatë një studimi, botuar në numrin e fundit të revistës mjekësore Lancet Neurologji,  shkencëtarët analizuan provat klinike tek pacientët që ishin trajtuar me barna Statin dhe vunë re se rreziku ndaj […]

Posted in Uncategorized

Ekspozita PentaKos ose 5 piktorë kosovarë në Uashington

E Shtunë, 23 Maj 2009
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Në Uashington, u hap këto ditë një ekspozitë me punime të 5 piktorëve nga Kosova; Shyqri Nimani, Shaip Çitaku, Nexhmie Çerkezi, Enver Rakovica dhe Veli Blakçori. Ekspozita mban titullin Pentakos – Pesë nga Kosova, dhe megjithëse e përbashkët, ështe shprehje individualiteti në moshë, gjini, mendim e stil artistik i të […]

Posted in Uncategorized

Diabeti dhe kujtesa

E Martë, 19 Maj 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Studime rreth diabetit kanë lënë të kuptohet se niveli i lartë i sheqerit në gjak mund të shtojë gjasat për prekje nga dementja, ndërsa tani studimi i ri tregon se edhe niveli i ulët i sheqerit mund të sjellë të njëjtat pasoja. Mjekët morrën në shqyrtim mijëra pacientë me diabet […]

Posted in Uncategorized

Mishi i pjekur dhe kanceri në pankreas

E Martë, 19 Maj 2009
3 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ndërsa stina e verës po afron, njerëzit përgatiten për gatime duke përdorur zgarrën për të pjekur mishra të ndryshëm. Mishi i pjekur në zgarrë është i shijshëm, por kur piqet shumë ai mund të bëhet i rrezikshëm për shëndetin. Një studim i kryer nga shoqata amerikane e kërkimeve në fushën […]

Posted in Uncategorized

Valproate prek zhvillimin mendor

E Martë, 19 Maj 2009
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sipas një studimi të ri, një ilaç i quajtur Valproate mund të ulë shkallën e inteligjencës tek fëmijët, nëse ky ilaç merret nga gratë gjatë periudhës së shtatzënisë. Shkencëtarët thonë se gjatë periudhës së shtatzënisë, por edhe para saj, gratë duhet t’a shmangin këtë ilaç nëse është e mundur. Valproate […]

Posted in Uncategorized

Acidi folik edhe kundër astmës e alergjive

E Martë, 12 Maj 2009
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i AmerikësAcidi folik, i rëndësishëm për parandalimin e lindjeve defektoze, mund të ndihmojë gjithashtu për të luftuar astmën dhe alergjitë, thuhet në një studim botuar në revistën mjekësore të imunologjisë. Gjatë studimit, mjekët morrën në shqyrtim mbi 8 mijë persona dhe vunë re se ata që kishin nivele të larta folati në […]

Posted in Uncategorized

Gjenet që shkaktojnë autizmin

E Martë, 12 Maj 2009
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i AmerikësRezultatet e përbashkëta të tre studimeve të reja në fushën gjenetike kanë njëjtësuar gjenet përgjegjës kryesorë që shkaktojnë autizmin, një çrregullim neurologjik. Sipas revistës Nature – Anale të Gjenetikës, shumë ndryshime që ndodhin tek  gjenet që janë përgjegjës për formimin dhe  mirëmbajtjen e lidhjeve midis pjesëve të trurit, 

Posted in Uncategorized

Mënyra të tjera kundër mbipeshës

E Martë, 12 Maj 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Të dhënat tregojnë se rritja e taksës së duhanit shkurajon njerëzit të mos pijnë cigare. Disa tani mendojnë se e njëjta strategji mund të përdoret edhe kundër mbipeshës trupore, duke vënë taksa të larta ndaj disa lloj ushqimesh. Fëmijët amerikanë aktualisht pijnë më shumë pije të ëmbëla se sa qumësht.

Posted in Uncategorized

Studim i ri mbi steroidet

E Martë, 05 Maj 2009
1 comment

Karoll Pearson, Zëri i Amerikës Disa studime kanë treguar se mes të rinjëve është pakësuar marrja e steroideve anabolikë – barna për formimin e muskujve, imitues të  testo-steroneve. Por shkencëtarë të tjerë thonë se problemi vazhon të jetë mbizotërues mes kësaj grupmoshe. Ndërkohë, sipas një studimi të fundit mbi steroided anabolikë, marrja e shpeshtë e […]

Posted in Uncategorized
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2009
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031