Pajisje e re dentare

E Martë, 09 Qershor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

dentistShumë prej atyre që vuajnë nga dhëmbët e kanë njohur edhe frikën e natyrshme  kur dentisti bëhet gati të zhbirojë dhëmbin e sëmurë, sepse qoftë edhe një prekje e lehtë e nervit mund të shkaktojë dhimbje të mëdha dhe me turjelë në gojë është e pamundur të flasësh për t’u ankuar. Por një dentist në Saint Luis të shtetet Minesota ka shpikur një instrument që e bën pacientin të mos ketë frikë.

Mjeku Majkëll  Eduards tani u jep pacientëve të mbajnë në dorë një buton që komandon turjelën e dentistit. Sa herë që pacienti ndjen dhimbje, ai vetë shtyp butonin dhe turjela në dorën e dentistit ndalet.  Atëherë dentisti e kupton që pacienti ndjen dhimbje dhe i jep ilaç të përshtatshëm ose e ndërpret procesin deri sa pacienti të qetësohet. Doktor Eduards e quan shpikjen e tij Dental Buton që mund të përdoret thuajse me të gjitha pajisjet në klinikën e një dentisti. Doktor Eduards thotë se duke mbajtur butonin në dorë, pacientët e tij tani kanë më pak frikë. Zakonisht ata nuk e shtypin butonin, por vetëm siguria që e kanë turjelën  nënkontroll i bën të mos kenë frike. Dental Buton është në plan të përdoret edhe në klinika të tjera dentare në Saint Luisit, madje kërkesa për këtë pajisje kanë filluar të vijnë edhe nga vende të largëta si Britania e Australia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2009
M T W T F S S
« May   Jul »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930