Akupuntura e simuluar zbut dhimbjet kronike

E Martë, 16 Qershor 2009
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

acupunctureSipas një studimi, akupuntura mund t’i zbusë simptomat e dhimbjeve kronike në  pjesën e poshtme të shtyllës kurrizore,  edhe nëse përfitimet prej saj janë kryesisht mendorë a psikologjikë. Gjatë studimit, një grup i pacientëve u trajtua me akupunturë  ndërsa grupi tjetër me akupunturë të simuluar gjatë së cilës gjilpëra nuk e shponte lëkurën. Rezultatet treguan se të dy grupet filluan të ndjeheshin njësoj mirë pas këtij  eksperimenti.

Amerikanët shpenzojnë çdo vit rreth 37 miliardë dollarë për trajtimin e dhimbjeve në pjesën e poshtme të shtyllës kurrizore. Studimi i ri tregon se akupuntura mund t’i ndihmojë këta pacientë që vuajnë nga dhimbje të tilla kronike, megjithëse ndjenja e përmirësimit është shpesh rezultat i gjendjes psikologjike. Ekspertët e krahasojnë këtë me efektin placebo, kur pacientëve u thuhet se po trajtohen me një ilaç, ndërsa në fakt atij atyre u jepen karamele në fromë tabletash.

Shkencëtarët e qëndrës shëndetësore për studime kërkimore  zgjodhën 600 pacientë që vuanin nga dhimje kronike në pjesën e poshtme të kurrizit për t’iu nënshtruar akupunturës bazuar në gjendjen psikologjike të secilit. Akupuntura me gjilpëra, e quajtur akupunturë e standartizuar besohet të jetë e efektshme për lehtësimin e dhimbjeve në pëjesën e poshtme të shtyllës kurrizore. Në rastin e akupunturës së stimuluar, ekspertët përdorin trajtim konvencional, pa akupunturë,  ose mjete të cilat nuk shpojnë lëkurën ose.

Pas 8 javësh trajtim,  tek të dy grupet e pacientëve u vu re një pakësim i ngjashëm i simptomave të dhimbjeve. Shkencëtarët thonë se këto rezultate ngrenë pyetjen se në ç’mënyrë vepron akupuntura? – një teori thotë se gjilpëra nuk është e thënë të shpojë lëkurën për të patur ndonjë efekt biologjik; teoria tjetër është se përfitimet nga akupuntura janë kryesisht psikologjike – njerëzit ndjehen më mirë pas trajtimit që ata besojnë se i ndihmon.

One response to “Akupuntura e simuluar zbut dhimbjet kronike”

  1. Nat. 0797075318Email : iqerimi@hotmail.com

    Viktimë e një intervenimi kirurgjikal,
    jeta ime është çorientuar. Kjo vjen nga injorimi mungesa e vullnetit të mirë nga ana e disa mjekëve në Zvicër që nuk pëpiqën ta përmirësojnë gabimin e vet profesional (Dr. Stuzenger et son équipe). Ata preferojnë të mbesin solidarë në gënjeshtrat e tyre në vend që të tregojnë të vertetën e të më shërojnë. Përballë këtij moskuptimi dhe në këtë padrejtësi, unë gjendem, në tridhjetë vitet e mia, i dënuar të mbetem i hendikepuar përjetë.Qe arsyeja për të cilën ngjarja ime më ka shtyer kah ju në mënyrë që kjo padrejtësi mos të përseritet kurrë dhe duke shpresuar se mund të më ndihmoni. Dua ta ceku edhe një të vertetë që e dëshmojnë faktet se në gabimin e kirurgve gjatë operimit tim anestezionin ma ka dhënë një infermiere në vend të anestologut profesionalist. Gabim që mjekët duhet ta pranojnë sepse janë betuar në Betimin e Hipokratit.

    Ismajl QERIMI

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2009
M T W T F S S
« May   Jul »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930