Showing Archived Posts

Gazeta Dielli – në shtator e përmuajshme pas një mungese dy vjeçare

E Enjte, 27 Gusht 2009
5 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Pas një ndërprerje prej 2 vjetësh, në muajin shtator gazeta Dielli do të shohë përsëri dritën e botimit. Një nga gazetat më të herëshme shqiptare, e themeluar nga Noli e Konica, dhe organ i federates mbarë shqiptare të Amerikës Vatra, kohët e fundit gazeta Dielli shënoi 100 vjetorin e saj […]

Posted in Uncategorized

Burrëria dhe shëndeti

E Martë, 18 Gusht 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes Burrat kryesisht fitojnë më shumë para sesa gratë dhe si rrjedhim ata kanë më shumë përqasje  për kujdes shëndetësor. Por statistikat tregojnë që burrat nuk janë më të shëndetshëm e nuk rrojnë më gjatë sesa gratë.

Posted in Uncategorized

Teknologjia nano kundër kancerit

E Martë, 18 Gusht 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes Shkencëtarët kanë zbuluar një mënyrë të re për të luftuar tumoret kancerozë duke përdorur teknologjinë nano. Doktor Sam Uiklajn pranë universitetit Washington në Saint Luis, thotë se ka gjetur një zgjidhje duke zhvilluar pjesëza nano të quajtura nano-bee – bletë-nano, 

Posted in Uncategorized

Tuberkuloz rezistent ndaj barnave

E Martë, 18 Gusht 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes Një studim i ri tregon se përdorimi pavend i një lloj antibiotiku po krijon tuberkulos rezitent ndaj barnave. Sipas statistikave të OBSH-së nga turberkulozi vdesin cdo vit rreth 2 milionë njerëz. Megjithëse tuberkulozi është i  kurueshëm, trajtimi i kësaj sëmundjeje kërkon të paktën 6 muaj terapi të pandërprerë me disa […]

Posted in Uncategorized

Kur vetullat ngrihen jo nga habia

E Enjte, 13 Gusht 2009
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës “Ptosis palpebral” do të thotë “rënie e qepallës”, pak ose deri në mbulimin e bebes në një ose tek të dy sytë. Në të shumtën e rasteve  shkaku i “ptosisit…” tek të rriturit është këputja e muskulit  “levator” – “ngritës”.

Posted in Uncategorized

Psikosomatika ndikon në shëndetin fizik më shumë sesa mendohej

E Shtunë, 08 Gusht 2009
Leave a comment

  Astrit Lulushi Zëri i Amerikës Është vënë re se personat që në të shumtën e rasteve janë në tension, frikë, panik ose ankth të vazhdueshëm, paraqesin simptoma të sëmundjeve fizike. Gjithashtu, ekzistojnë mjaft shembuj kur personi “paralizohet” nga frika, ose ka raste kur mendon se është i sëmurë,  dhe sëmuret me të vërtetë.

Posted in Uncategorized

Norvegjia nderon përsëri nobelistin e saj

E Mërkurë, 05 Gusht 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikës Norvegjia po shënon 150 vjetorin e lindjes së shkrimtarit të saj nobelist Knut Hamsun, duke e përkujtuar atë me pullë postare dhe një muzeum në fshatin e lindjes, pavarësisht nga simpatia e tij për nazizmin gjatë luftës së dytë botërore.

Posted in Uncategorized

Hëna, ku njeriu nuk shkon më

E Martë, 04 Gusht 2009
7 comments

Astrit Lulushi,  Zëri i Amerikës Në dhjetor të vitit 1972, astronautët amerikanë lanë në Hënë një pllakë metalike me këtë mbishkrim: “Këtu njeriu përfundoi eksplorimin e parë të Hënës…” . Kështu, eksplorimet në Hënë që kishin filluar me anijen Apollo 11 më 1969, përfunduan me anijen Apollo 17 në vitin 1972. 

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

August 2009
M T W T F S S
« Jul   Sep »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31