Burrëria dhe shëndeti

E Martë, 18 Gusht 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes

stehescope-main_FullBurrat kryesisht fitojnë më shumë para sesa gratë dhe si rrjedhim ata kanë më shumë përqasje  për kujdes shëndetësor. Por statistikat tregojnë që burrat nuk janë më të shëndetshëm e nuk rrojnë më gjatë sesa gratë. Gjithashtu, burrat që mendojnë se të jesh i fortë fizikisht  është pjesë e rëndësishme e të qenit burrë, kanë më shumë të ngjarë të mos shkojnë rregullisht për kontroll tek mjeku.

Sociologia Kristen Springer, profesore në universittetin Rutger, morri në shqyrtim se në ç’mënyrë ndikon koncepti i  burrërisë në vendimin e meshkujve  për t’u kujdesur për shëndetin.

Gjatë studimit, kur u pyetën nëse ishin dakord me  idenë se “burrat nuk duhet t’a tregojnë dhimbjen” 50 përqind e tyre thane se ishin dakord me këtë shprehje dhe për këtë arsye ata nuk shkonin tek mjeku.

Profesorja Springer thotë se këta burra nuk shkonin rregullisht tek mjeku për analizë të prostatit, apo për vaksinë kundër gripit, sëmundje që shqetësojnë njeriun ndërsa moshohet.

Kujdesi paraprak shëndetësor është i rëndësishëm për burrat në moshë mbi mesatare, sepse sipas statistikave burrat vdesin 5 vjet më herët sesa gratë.

Sociologia Springer thotë se koncepti se “burrëria  matet me forcën” duhet  ndryshuar, pasi  kështu mjekësia mund t’i ndihmojë më mirë burrat. Springer e paraqiti studimin e saj gjatë konferences vjetore të shoqatës amerikane të sociologjisë në San Francisko.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

August 2009
M T W T F S S
« Jul   Sep »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31