Teknologjia nano kundër kancerit

E Martë, 18 Gusht 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes

nano imagesShkencëtarët kanë zbuluar një mënyrë të re për të luftuar tumoret kancerozë duke përdorur teknologjinë nano. Doktor Sam Uiklajn pranë universitetit Washington në Saint Luis, thotë se ka gjetur një zgjidhje duke zhvilluar pjesëza nano të quajtura nano-bee – bletë-nano,  që e dërgojnë ilaçin anti-kanceroz drejt e në tumor dhe ashtu si bletët e godasin atë me thumbin e tyre.

Doktor Uiklajn thotë se bletët-nano janë jashtëzakonisht të efektshme ndaj tumorëve të llojit melanoma. Ai shpreson që brenda dy vjetëve të fillojë provat klinike të kësaj metode, por parashikon se miratimi i saj nga administrat e ushqimeve dhe ilaçeve do të jetë një process i vështirë  për shkak të kompleksitetit të mënyrës së trajtimit.

Studimi i doktor Uikllajnit mbi bletët-nano që luftojnë kancerin u botuan në revistën Clinical Investigation.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

August 2009
M T W T F S S
« Jul   Sep »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31