Showing Archived Posts

Cikli gjumë-zgjim luan rol në zhvillimin e Alzeimerit

E Shtunë, 26 Shtator 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Tek njerëzit që nuk flenë sa duhet ka gjasa të shtohet rreziku i prekjes nga sëmundja e Alzeimerit, thuhet në një studim të ri. Shkencëtarët arritën në përfundimin se cikli gjumë – zgjim mund të luajë rol të rëndësishëm në zhvillimin e kësaj sëmundjeje neurologjike që shoqërohet me humbjen e […]

Posted in Uncategorized

Cikli gjumë-zgjim luan rol në zhvillimin e Alzeimerit

E Shtunë, 26 Shtator 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Tek njerëzit që nuk flenë sa duhet ka gjasa të shtohet rreziku i prekjes nga sëmundja e Alzeimerit, thuhet në një studim të ri. Shkencëtarët arritën në përfundimin se cikli gjumë – zgjim mund të luajë rol të rëndësishëm në zhvillimin e kësaj sëmundjeje neurologjike që shoqërohet me humbjen e […]

Posted in Uncategorized

Studime rreth trajtimit të goditjeve në tru

E Mërkurë, 23 Shtator 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Goditje në tru do të thotë humbje e shpejtë e aftësisë së funksionit të trurit për shkak të ndërprerjes së furnizimit me gjak. Prandaj këshilla është kjo; nëse shikoni një njeri që pëson goditje në tru, lajmëroni menjëherë për ndihmë mjekësore.  Shenjat paralajmëruese të goditjes në tru shpesh shfaqen papritur.

Posted in Uncategorized

Kanceri ne tru, menyra trajtimi

E Premte, 04 Shtator 2009
1 comment

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes Vdekja kohët e fundit e senator Ted Kenedit i ka bërë shumë njerëz më të vetëdijshëm rreth kancerit në tru, veçanërisht atij malinj të quajtur glioma, i cili morri jetën e senatorit.

Posted in Uncategorized

Kanceri ne tru, menyra trajtimi

E Premte, 04 Shtator 2009
1 comment

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes Vdekja kohët e fundit e senator Ted Kenedit i ka bërë shumë njerëz më të vetëdijshëm rreth kancerit në tru, veçanërisht atij malinj të quajtur glioma, i cili morri jetën e senatorit.

Posted in Uncategorized

Pajisje portative për skanimin e trurit

E Premte, 04 Shtator 2009
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Në raste të lëndimeve në kokë, njeriu ka vetëm një alternativë, që është vizita në spital për të përcaktuar shkallën e dëmit. Por tani, me zhvillimin e një pajisjeje portative për skanimin e trurit, kjo praktikë mund të ndryshojë, dhe madje në shumë raste mund të parandalojë edhe vdekje.

Posted in Uncategorized

Aspirina ndihmon pacientët me kancer në zorrën e trashë

E Premte, 04 Shtator 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Që prej kohëve të lashta, njerëzit kanë përdorur barna kundër dhimbjeve dhe temperaturës. Por shkencëtarët e kohës sonë kanë gjetur arsye të tjera për përdorimin e aspirinës. Ky ilaç ndihmon rrjedhën e gjakut nëpër artere. Si rezultat, pacientët me rrezik për blokim arteresh, shpesh rekomandohen nga mjeku të marrin cdo […]

Posted in Uncategorized

Aspirina ndihmon pacientët me kancer në zorrën e trashë

E Premte, 04 Shtator 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Që prej kohëve të lashta, njerëzit kanë përdorur barna kundër dhimbjeve dhe temperaturës. Por shkencëtarët e kohës sonë kanë gjetur arsye të tjera për përdorimin e aspirinës. Ky ilaç ndihmon rrjedhën e gjakut nëpër artere. Si rezultat, pacientët me rrezik për blokim arteresh, shpesh rekomandohen nga mjeku të marrin cdo […]

Posted in Uncategorized

Kaloritë ndikojnë në jetëgjatësi

E Premte, 04 Shtator 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Rezultatet e një studimi 20 vjeçar mes majmunëve tregojnë se të ngrënit pak mund të zgjasë jetën dhe parandalojë sëmundjet mes këtyre kafshëve. Shkencëtarët amerikanë besojnë se këto rezultate mund të vlejnë edhe për njerëzit.

Posted in Uncategorized

Kaloritë ndikojnë në jetëgjatësi

E Premte, 04 Shtator 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Rezultatet e një studimi 20 vjeçar mes majmunëve tregojnë se të ngrënit pak mund të zgjasë jetën dhe parandalojë sëmundjet mes këtyre kafshëve. Shkencëtarët amerikanë besojnë se këto rezultate mund të vlejnë edhe për njerëzit.

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

September 2009
M T W T F S S
« Aug   Oct »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930