Diabeti dhe sëmundjet e zemrës

E Martë, 27 Tetor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

diabet2Sëmundjet e zemrës përbëjnë shkaktarin kryesor të vdekjeve në Shtetet e Bashkuara ku çdo vit regjistrohen mbi 400.000 goditje në zemër dhe tru. Rezultatet e një studimi  dy-vjeçar tregojnë se dy ilaçe jo  të kushtueshme kundër presionit të gjakut dhe kolesterinës, kur jepen së bashku janë të efektshëm për pakësimin e rrezikut të  goditjeve  në zemër.

Shkencëtarët vëzhguan rreth 70.000 pacientë me sëmundje të zemrës ose diabet  dhe çdo ditë për dy vjet i trajtuan ata një  grup ilaçesh që përbëhej nga lovastatin për uljen e kolesterolit dhe lisinopril për uljen presionit të gjakut.

Ata vunë re se në vitin pas trajtimit,  rreziku për goditje në zemër tek këta pacientë  u zvogëlua 60 përqind. Për shkencëtarët kjo kuptohet se trajtimi me këto dy barna kishin parandaluar mbi 1.200 sulme në zemër dhe goditje në tru.

Duke patur parasysh se 23 milionë amerikanë sot kanë diabet dhe më shumë të tjerë vuajnë nga sëmundje të zemrës, këto rezultate mund të vlejnë për shtimin e trajtimit me metoda të tilla në  të ardhmen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

October 2009
M T W T F S S
« Sep   Dec »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031