Showing Archived Posts

Barnat kundër diabetit dhe sëmundjet në zemër

E Martë, 08 Dhjetor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim mes pacientëve me diabet tregon se një grup ilaçesh kundër diabetit shton rrezikun e sëmundjeve në zemër. Por ekspertë të tjerë thonë se këto të dhëna janë paraprake, dhe nevojiten studime të tjera për të vërtetuar një pohim të tillë. 

Posted in Uncategorized

Barnat kundër diabetit dhe sëmundjet në zemër

E Martë, 08 Dhjetor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim mes pacientëve me diabet tregon se një grup ilaçesh kundër diabetit shton rrezikun e sëmundjeve në zemër. Por ekspertë të tjerë thonë se këto të dhëna janë paraprake, dhe nevojiten studime të tjera për të vërtetuar një pohim të tillë. 

Posted in Uncategorized

Kanceri, të mbijetuarit dhe nevoja e kontrollit të vazhdueshëm mjekësor

E Martë, 08 Dhjetor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Përparimet dhe mënyrat e reja në fushën e trajtimit të kancerit  kanë bërë që sot gjithnjë e më shumë fëmijë t’a mbijetojnë këtë sëmundje. Por një studim i kryer nga instituti kombëtar amerikan i kancerit tregon se gjithnjë e më pak fëmijë që kanë mbijetuar kancerin, kur rriten vënë në […]

Posted in Uncategorized

Jetëgjatësia – duhani dhe mbipesha

E Martë, 08 Dhjetor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Për vite, jetëgjatësia në Amerikë ka ardhur duke u rritur si rrjedhojë e pakësimit të pirjes së duhanit. Por shtimi i rasteve të mbipeshës trupore ka gjasa të kërcënojë këtë përparim në fushën e jetëgjatësisë.

Posted in Uncategorized

Jetëgjatësia – duhani dhe mbipesha

E Martë, 08 Dhjetor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Për vite, jetëgjatësia në Amerikë ka ardhur duke u rritur si rrjedhojë e pakësimit të pirjes së duhanit. Por shtimi i rasteve të mbipeshës trupore ka gjasa të kërcënojë këtë përparim në fushën e jetëgjatësisë.

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

December 2009
M T W T F S S
« Oct   Jan »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031