Showing Archived Posts

  • Page 2 of 2
  • <
  • 1
  • 2

Jetëgjatësia – duhani dhe mbipesha

E Martë, 08 Dhjetor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Për vite, jetëgjatësia në Amerikë ka ardhur duke u rritur si rrjedhojë e pakësimit të pirjes së duhanit. Por shtimi i rasteve të mbipeshës trupore ka gjasa të kërcënojë këtë përparim në fushën e jetëgjatësisë.

Posted in Uncategorized

Jetëgjatësia – duhani dhe mbipesha

E Martë, 08 Dhjetor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Për vite, jetëgjatësia në Amerikë ka ardhur duke u rritur si rrjedhojë e pakësimit të pirjes së duhanit. Por shtimi i rasteve të mbipeshës trupore ka gjasa të kërcënojë këtë përparim në fushën e jetëgjatësisë.

Posted in Uncategorized

Televizori pengon zhvillimin e të folurit

E Martë, 01 Dhjetor 2009
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i kryer nga shkencëtarë pranë universitetit të shtetit  Nju Meksiko e lidh përdorimin e shpeshtë nga fëmijët të televizorit, video lojrave  dhe telefonit celular me shtimin e disa faktorëve negativë të shëndetit të tyre, përfshi sjelljet e dhunëshme, mbipeshën dhe përdorimin e drogave.

Posted in Uncategorized

Televizori pengon zhvillimin e të folurit

E Martë, 01 Dhjetor 2009
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i kryer nga shkencëtarë pranë universitetit të shtetit  Nju Meksiko e lidh përdorimin e shpeshtë nga fëmijët të televizorit, video lojrave  dhe telefonit celular me shtimin e disa faktorëve negativë të shëndetit të tyre, përfshi sjelljet e dhunëshme, mbipeshën dhe përdorimin e drogave.

Posted in Uncategorized

Ginkgo Biloba, jo dhe aq e efektshme

E Martë, 01 Dhjetor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Bima mjekësore Ginkgo Biloba (GINKGO) mendohet se nxit fuqinë e trurit. Por një studim i ri tregon se kjo bimë mjekësore nuk ndikon fare në uljen e rrezikut të goditjeve në zemër e në tru, por duket se mund të ndihmojë kundër sëmundjeve vaskulare periferike. Studime paraprake mbi ginko bilobën […]

Posted in Uncategorized

Ginkgo Biloba, jo dhe aq e efektshme

E Martë, 01 Dhjetor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Bima mjekësore Ginkgo Biloba (GINKGO) mendohet se nxit fuqinë e trurit. Por një studim i ri tregon se kjo bimë mjekësore nuk ndikon fare në uljen e rrezikut të goditjeve në zemër e në tru, por duket se mund të ndihmojë kundër sëmundjeve vaskulare periferike. Studime paraprake mbi ginko bilobën […]

Posted in Uncategorized
  • Page 2 of 2
  • <
  • 1
  • 2

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

December 2009
M T W T F S S
« Oct   Jan »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031