Njerëzit që duken më të rinj, jetojnë më gjatë

E Martë, 12 Janar 2010
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Studiuesit thonë se pamja e jashtme, pa kremëra dhe operacione plastike, është tregues mjaft i mirë i moshës biologjike. Megjithatë, dieta e shëndetshëm, ushtrimet fizike, dhe mos pirja e duhanit janë mënyrat më të efektshme për shëndet të mirë e jetë të gjatë.
Njerëzit kudo në botë, bura e gra, përdorin kremra kundër rudhave dhe kirurgji plastike për t’u dukur të rinj para të tjerëve. Por natyra është vështirë të mashtrohet.

Studimi morri në shqyrtim mbi 2.000 binjakë të moshuar danezë dhe tregoi se ata që dukeshin më të rinj se mosha aktuale gëzonin shëndet më të mirë dhe jetonin më gjatë. Ata ishin më aktivë, më të fortë fizikisht dhe më inteligjentë.

Sipas studimit, njerëzit që dukeshin më të rinj sesa ishin në të vërtetë, jetonin më të gjatë – madje edhe mes binjakëve; ata që dukeshin më të vjetër në moshë kishin më shumë të ngjarë të vdisnin më herët sesa binjakët që dukeshin më të rinj.

Kur mjekët ekzaminuan ADN-në e pjesëmarrësve, ata gjetën një shpjegim biologjik: njerëzit të cilët duken më të rinj sesa mosha që kanë ka të ngjarë të kenë Telomere më të gjatë. Telomeres janë struktura në fund të kromozoneve që i mbrojnë ato nga dëmtimi. Telomeres shpesh krahasohen me pjesëzën plastike në fund të lidhëses së këpucëve që parandalon shthurrjen e lidhëses.

Në fund lind pyetja se ç’duhet bërë për të ruajtur një pamje rinore, ndërsa njeriu moshohet? Për këtë nuk ka përgjigje të prerë. Por ekspertët rekomandojnë se dieta e shëndetëshme, ushtrimet fizike, dhe mos pirja e duhanit janë mënyrat më të efektshme për shëndet të mirë e jetë të gjatë.

2 responses to “Njerëzit që duken më të rinj, jetojnë më gjatë”

  1. brunela says:

    jam shume dakort me rezultatin e studimit te bere por mendoj se ka te bej edhe me karakteristiken e cdo organizmi individual

  2. cherry2012 says:

    e eeee ashtu eshte ….por ne nje shoqeri qe po shkon kunder instinkteve te cilat e kane ndihmuar te arrije aty ku eshte, eshte shume e veshtire qe t`i dallosh njerzit e shendetshem …☺☺☺

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

January 2010
M T W T F S S
« Dec   Feb »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031