Showing Archived Posts

Kanceri i gjirit, më vdekjeprurës në vendet në zhvillim

E Martë, 23 Shkurt 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i kryer nga shkencëtarë të universitetit të Harvardit, flet mbi një rritje të pazakontë në numrin e grave me kancer të gjirit në vendet në zhvillim. Kjo i ka shtyrë ekspertët të hidhen në fushata për grumbullim fondesh për kërkime shkencore për trajtimin e këtij problemi.

Posted in Uncategorized

Kanceri i gjirit, më vdekjeprurës në vendet në zhvillim

E Martë, 23 Shkurt 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i kryer nga shkencëtarë të universitetit të Harvardit, flet mbi një rritje të pazakontë në numrin e grave me kancer të gjirit në vendet në zhvillim. Kjo i ka shtyrë ekspertët të hidhen në fushata për grumbullim fondesh për kërkime shkencore për trajtimin e këtij problemi.

Posted in Uncategorized

Filmat 3-D dëmtojnë sytë

E Martë, 23 Shkurt 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ndërsa filmi Avatar vazhdon të thyej rekorde për nga numri i shikuesve, ekspertë të kinematografisë thonë se ky sukses do të nxisë edhe më shumë prodhimin e filmave me efekte pamore tri dimensionalë. Por si çdo gjë e mirë, edhe kjo mund të ketë të këqiat e veta, në fushën […]

Posted in Uncategorized

Filmat 3-D dëmtojnë sytë

E Martë, 23 Shkurt 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ndërsa filmi Avatar vazhdon të thyej rekorde për nga numri i shikuesve, ekspertë të kinematografisë thonë se ky sukses do të nxisë edhe më shumë prodhimin e filmave me efekte pamore tri dimensionalë. Por si çdo gjë e mirë, edhe kjo mund të ketë të këqiat e veta, në fushën […]

Posted in Uncategorized

Pirja e duhanit, shkak për mospunësim

E Enjte, 18 Shkurt 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ka kohë që njerëzit që pijnë duhan ankohen për diskriminim. Këto ankesa po shtohen tani, ndërsa një numër në rritje të punëdhënësish në Shtetet e Bashkuara nuk pranojnë t’i punësojnë ata. Në se pini duhan, as mos e merrni mundimin të aplikoni për punë në spitalin Memorial të shtetit Tennessi. […]

Posted in Uncategorized

Aktori Xhim Belushi në fushatë kundër sëmundjes kronike të bllokimit të mushkërive (COPD)

E Martë, 16 Shkurt 2010
Leave a comment

Aktori Xhim Belushi në fushatë kundër sëmundjes kronike të mushkërive Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Më shumë se 24 milionë amerikanë vuajnë nga Sëmundja Kronike e Bllokimit të Mushkërive, ose COPD. Por gjysma e tyre nuk e dinë se e kanë këtë sëmundje dhe mbeten të pa-diagnostikuar. Aktori i njohur Jim Belushi, ishte dje në […]

Posted in Uncategorized

Aktori Xhim Belushi në fushatë kundër sëmundjes kronike të bllokimit të mushkërive (COPD)

E Martë, 16 Shkurt 2010
Leave a comment

Aktori Xhim Belushi në fushatë kundër sëmundjes kronike të mushkërive Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Më shumë se 24 milionë amerikanë vuajnë nga Sëmundja Kronike e Bllokimit të Mushkërive, ose COPD. Por gjysma e tyre nuk e dinë se e kanë këtë sëmundje dhe mbeten të pa-diagnostikuar. Aktori i njohur Jim Belushi, ishte dje në […]

Posted in Uncategorized

Transplantimi i parë me sukses i laringut

E Martë, 09 Shkurt 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Kohët e fundit, një grup mjekësh kryen me sukses transplantimin e laringut, një nga organet  që mund të transplantohet me shumë vështirësi e rrezik për jetën e pacientit.  Në fakt, është hera e parë që laringu transplantohet nga një njeri i vdekur tek një pacient i gjallë. Ky transplantim u […]

Posted in Uncategorized

Transplantimi i parë me sukses i laringut

E Martë, 09 Shkurt 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Kohët e fundit, një grup mjekësh kryen me sukses transplantimin e laringut, një nga organet  që mund të transplantohet me shumë vështirësi e rrezik për jetën e pacientit.  Në fakt, është hera e parë që laringu transplantohet nga një njeri i vdekur tek një pacient i gjallë. Ky transplantim u […]

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

February 2010
M T W T F S S
« Jan   Mar »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728