Showing Archived Posts

Qelizat e kordonit umbilikal mposhtin leukeminë

E Martë, 02 Mars 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shkencëtarët në Seatle të shtetit Uashington thonë se kanë bërë një përparim të madh në trajtimin e llojeve të kancerit në gjak, përfshi leukeminë. Provat klinike kanë treguar se 7 në 10 pacientë me kancer në gjak janë kuruar suksesshëm. Gjatë provave në qëndrën Fred Hutchison shkencëtarët zbuluan se transplantimi […]

Posted in Uncategorized

Qelizat e kordonit umbilikal mposhtin leukeminë

E Martë, 02 Mars 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shkencëtarët në Seatle të shtetit Uashington thonë se kanë bërë një përparim të madh në trajtimin e llojeve të kancerit në gjak, përfshi leukeminë. Provat klinike kanë treguar se 7 në 10 pacientë me kancer në gjak janë kuruar suksesshëm. Gjatë provave në qëndrën Fred Hutchison shkencëtarët zbuluan se transplantimi […]

Posted in Uncategorized

Fizkultura ndihmon të moshuarit të ruajnë drejtpeshimin

E Martë, 02 Mars 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Studimet tregojnë se njerëzit tani jetojnë më gjatë dhe shumica e popullsisë në botë po shkon drejt plakjes. Studime të tjera tregojnë se  veprimtaritë fizike zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, diabetit të tipit dy dhe disa llojeve kanceresh. Fizkultura gjithashtu vonon fillimin i sëmundjes Alzheimer dhe kjo është arsyeja […]

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

March 2010
M T W T F S S
« Feb   Apr »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031