Jo lidhje midis telefonëve celularë dhe tumorit në tru

E Enjte, 11 Mars 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Ka kohë që vazhdojnë debatet mbi lidhjet e kancerit në tru me përdorimin e telefonëve celularë. Por një studim në vendet Skandinave nuk gjeti ndonjë rritje në shtimin rasteve të tumoreve në tru edhe pse numri i telefonëve celularë në përdorim u rrit dukshëm. Megjithatë, ekspertët thonë se çështja e lidhjes midis kancerit në tru dhe telefonëve celularë mbetet e hapur. Më shumë se 250 milionë amerikanë, ose mbi 82 përqind e popullsisë, janë të regjistruar në një shërbim telefonësh celularë.

Për shkak se këto pajisje lëshojnë valët e radio- frekuencave, disa shkencëtarë kanë sugjeruar se telefonët celularë shtojnë rrezikun për t’u prekur nga tumori në tru.

Megjithatë, deri tani shumë studime nuk kanë mundur të vendosin një lidhje bindëse midis përdorimit të telefonit celular dhe tumorit në tru. Dhe rezultatet e studimit të kryer në vendet skandinave ofrojnë një siguri më shumë.

Studjuesit ekzaminuan rastet e tumoreve të trurit nga viti 1974 deri më 2003 dhe nuk gjetën asnjë provë për një rritje të rasteve të tumoreve në tru edhe pse numri i telefonëve celularë në përdorim ishte  shtuar dukshëm.

Studimet kanë treguar një mungesë të ngjashme lidhjesh edhe në Shtetet e Bashkuara. Por ekspertët mendojnë se mund të duhen disa dekada para se  të mësohet e vërteta. Ata thonë se kanceret në tru zhvillohen ngadalë, prandaj edhe shkalla e rritjes së tyre ende mund të mos jetë e dallueshme.

Kjo është edhe arsyeja që shumë neurologë propozojnë kufizimin e telefonëve celularë, veçanërisht për fëmijët, truri i të cilëve është në zhvillim e sipër dhe ata kanë të ngjarë t’a përdorin këtë teknologji të re për shumë dekada në të ardhmen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

March 2010
M T W T F S S
« Feb   Apr »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031