Kimoterapia, si mënyrë trajtimi edhe për të moshuarit me kancer në zorrën e trashë

E Martë, 23 Mars 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Organizata Botërore e Shëndetësisë e rendit  kancerin e zorrës së trashë mes sëmundjeve më vdekjeprurëse. Në vitin 2004, rreth 639-mijë njerëz në mbarë botë vdiqën nga kanceri i zorrës së trashë. Në qoftë se diagnostikohet në kohë, ky lloj kanceri mund të trajtohet efektshëm me kirurgji dhe kimioterapi. Por një studim i kohëve të fundit, botuar në revistën e shoqatës amerikane të mjekësisë, tregon se pacientëve të moshuar me kancer jo gjithmonë u ofrohet një tjetër mundësi trajtimi që mund të zgjasë jetën e tyre.

Marty Petcoff është operuar nga kanceri në zorrën e trashë që kishte arritur në fazën e tretë.  Kanceri quhet i fazës së tretë kur përhapet përtej shtresave të mesme të zorrës së trashë dhe ka shumë të ngjarë t’i jetë afruar nyjeve limfatike.

Marty është optimist se trajtimi me kimioterapi pas operimit, do të jetë i suksesshëm.

Petcoffi dhe pacientë të tjerë të moshuar jo gjithmonë i nënshtrohen kimioterapisë. Për asrye të moshës, mjekët zakonisht nuk e rekomandojnë.

Shkencëtarët kryen një studim mes 675 pacientë të diagnostikuar me kancerin e zorrës së trashë në fazën e tretë. Të gjithë ata ishin trajtuar me operacion.

Mes 202 pacientëve mbi moshën 75 vjeç, vetëm gjysma (101) u pranuan të trajtoheshin edhe me kimioterapi, një mundësi që iu dha  87 për qind të pacientëve më të rinj në moshë, pjesmarrës në studim.

Dr. Katherine Kahn dhe grupi i shkencëtarëve të korporatës Rand që kryen këtë studim, arritën në përfundimin se pacientët e moshuar që morrën trajtimin shtesë me kimoterapi e përballuan atë njësoj si  pacientët më të rinj në moshë.

Por gjatë terapisë u bënë disa dallime; pacientëve të moshuar iu dha kimoterapi me doza më të vogla dhe për një periudhë kohe më të shkurtër sesa pacientëve më të rinj në moshë.  Por tek pacientët e moshuar u vunë re më pak efekte anësore nga barnat kimoterapike sesa tek pacientë të rinj.

Një anketë mes mjekëve në vitin 2008,  kishte arritur në përfundimin se efektet e mundëshme anësore përbëjnë një arsye që mjekët nuk rekomandojnë trajtim shtesë me kimoterapi për pacientët e moshuar që ishin operuar nga kanceri në zorrën e trashë.

Doktoresha Kahn thotë se dhënat e studimit të fundit tani tregojnë se më shumë vëmendje duhet t’i kushtohet aftësisë fizike të pacientit për të përballuar kimoterapinë. Mjekët, thotë ajo, nuk duhet të bazohen automatikisht tek mosha e pacientit për të rekomanduar ose jo trajtimin me kimoterapi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

March 2010
M T W T F S S
« Feb   Apr »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031