Zokor kundër kolesterinës, dëmton muskujt

E Martë, 30 Mars 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës
Administrata federale e ushqimeve dhe barnave paralajmëron se ilaçi Zokor (Zocor) shton rrezikun e dëmtimit të muskujve.
Zokor (simvastatin) 80 mg., jepet gjerësisht për uljen e nivelit të kolesterinës. Megjithëse dëmtimi muskular e njohur si Myopathy është një efekt anësor i barnave Statin, rreziku për dëmtimin muskular të njohur si Rhabdomyolysis, shtohet për pacientët që marrin  Zokor në doza të larta. Rhabdomyolysis është forma më e rëndë e Myopathis dhe mund të çojë në dëmtimime seroze të veshkave, mosfunskionimin e tyre e deri në vdekje të pacientit.

Shqyrtimi i ilaçit simvastatin që shitet në farmaci nën emrin Zocor kryehet në kuadër të përpjekjeve të agjencisë amerikane të barnave për të vlerësuar sëmundjet muskulare që lidhen me përdorimin e ilaçeve Statin. Simavastatin shtitet në farmaci edhe nën emrin Vytorin kur është i  kombinuar me ezetimibe, dhe nën emrin Simcor kur kombinohet me niacin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

March 2010
M T W T F S S
« Feb   Apr »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031