Showing Archived Posts

Shqetësime rreth operacioneve LASIK

E Martë, 20 Prill 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Kirurgjia LASIK në sy është përdorur për të korrigjuar shikimin e njerëzve që ata të eleminojnë nevojën për syze ose lente kontakti. Kjo procedurë është miratuar 15 vjet më parë nga Administrata amerikane e Ushqimeve dhe Barnave. Por tani, një ish nëpunës i kësaj agjencie qeveritare, shpreh shqetësime mbi sigurinë […]

Posted in Uncategorized

Shqetësime rreth operacioneve LASIK

E Martë, 20 Prill 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Kirurgjia LASIK në sy është përdorur për të korrigjuar shikimin e njerëzve që ata të eleminojnë nevojën për syze ose lente kontakti. Kjo procedurë është miratuar 15 vjet më parë nga Administrata amerikane e Ushqimeve dhe Barnave. Por tani, një ish nëpunës i kësaj agjencie qeveritare, shpreh shqetësime mbi sigurinë […]

Posted in Uncategorized

Kolonoskopia virtuale dhe rrezatimet

E Enjte, 15 Prill 2010
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shkencëtarët në SHBA dhe Administrata për Ushqimet dhe Barnat janë të një mendimi se rrezatimi  gjatë procedurës së kolonoskopisë virtuale me aparate skanimi paraqet rrezik për shëndetin. Mjekët të cilët mbështesin këto procedura thonë se kolonoskopia virtuale është më pak e dëmshme dhe më pak e kushtueshme sesa kolonoskopia konvencionale.

Posted in Uncategorized

Kolonoskopia virtuale dhe rrezatimet

E Enjte, 15 Prill 2010
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shkencëtarët në SHBA dhe Administrata për Ushqimet dhe Barnat janë të një mendimi se rrezatimi  gjatë procedurës së kolonoskopisë virtuale me aparate skanimi paraqet rrezik për shëndetin. Mjekët të cilët mbështesin këto procedura thonë se kolonoskopia virtuale është më pak e dëmshme dhe më pak e kushtueshme sesa kolonoskopia konvencionale.

Posted in Uncategorized

Ndikimi i Frojdit në trajtimin e çrregullimeve mendore përmes psikoterapisë

E Enjte, 15 Prill 2010
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sigmund Freud (Frojd) lindi më 6 maj 1856 në Moravi, rajon në pjesën lindore të Republikës Çeke. Shumicën e jetës, Frojdi e kaloi në Vienë të Austrisë. Ai studioi për mjekësi dhe nga fundi i shekullit të XIX, doli me disa ide të reja shumë interesante rreth mendjes së njeriut. […]

Posted in Uncategorized

Dializa e veshkave për të moshuarit ndikon pak në cilësinë e jetës

E Martë, 13 Prill 2010
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Rreth 400.000 amerikanë me dëmtin në veshka trajtohen aktualisht me dializë. Ndonëse shumë mjekë mendojnë se trajtimi me dializë do të përmirësojë cilësinë e jetës së  pacientëve të  moshuar, të dhënat e një studimi tregojnë ndryshe. Një numër në rritje mes 400 mijë amerikanëve që aktualisht trajtohen me me dializë, […]

Posted in Uncategorized

Dializa e veshkave për të moshuarit ndikon pak në cilësinë e jetës

E Martë, 13 Prill 2010
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Rreth 400.000 amerikanë me dëmtin në veshka trajtohen aktualisht me dializë. Ndonëse shumë mjekë mendojnë se trajtimi me dializë do të përmirësojë cilësinë e jetës së  pacientëve të  moshuar, të dhënat e një studimi tregojnë ndryshe. Një numër në rritje mes 400 mijë amerikanëve që aktualisht trajtohen me me dializë, […]

Posted in Uncategorized

Acidet yndyrorë Omega-3 zgjatin jetën biologjike

E Martë, 13 Prill 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Studiuesit thonë se dietat e pasura me acide yndyrorë Omega-3 mund t’i ndihmojnë njerëzit me sëmundjet e zemrës që të jetojnë më gjatë. Por përse këto acide janë kaq të dobishme mbetet e paqartë. Studim i morri në shqyrtim se sa i lartë duhet niveli i vajit të peshkut në […]

Posted in Uncategorized

Ngrënia mes vakteve, shkak për mbipeshë

E Martë, 06 Prill 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mbipesha mes fëmijëve vazhdon të përhapet në Shtetet e Bashkuara dhe gjetkë. Një studim i ri tregon se ushqimet midis vakteve janë  shkaktarët kryesorë të shtimit të rasteve të mbipeshës. Një në tre fëmijë në Shtetet e Bashkuara është mbipeshë. Studimi tregon se disa nga fëmijët mbi peshë kanë kanë […]

Posted in Uncategorized

Ngrënia mes vakteve, shkak për mbipeshë

E Martë, 06 Prill 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mbipesha mes fëmijëve vazhdon të përhapet në Shtetet e Bashkuara dhe gjetkë. Një studim i ri tregon se ushqimet midis vakteve janë  shkaktarët kryesorë të shtimit të rasteve të mbipeshës. Një në tre fëmijë në Shtetet e Bashkuara është mbipeshë. Studimi tregon se disa nga fëmijët mbi peshë kanë kanë […]

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

April 2010
M T W T F S S
« Mar   May »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930