Showing Archived Posts

  • Page 2 of 2
  • <
  • 1
  • 2

Aktiviteti fizik mund të ndihmojë nxënësit në përmirësimin e notave

E Martë, 18 Maj 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Në një raport të lëshur këto ditë, ekspertë federalë të shëndetësisë thonë se veprimtaria fizike ndikon në strukturën e trurit tek fëmijët e shkollave. Në shkollën e mesme në Naperville, në perëndim të Çikagos, fëmijët që kanë vështirësi në matematikë dhe lexim, fillimisht shkojnë në palestër. Qëllimi është për të […]

Posted in Uncategorized

Aktiviteti fizik mund të ndihmojë nxënësit në përmirësimin e notave

E Martë, 18 Maj 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Në një raport të lëshur këto ditë, ekspertë federalë të shëndetësisë thonë se veprimtaria fizike ndikon në strukturën e trurit tek fëmijët e shkollave. Në shkollën e mesme në Naperville, në perëndim të Çikagos, fëmijët që kanë vështirësi në matematikë dhe lexim, fillimisht shkojnë në palestër. Qëllimi është për të […]

Posted in Uncategorized

“Grabjani rrëzë kodrave” i Lekë Tasit promovohet në SHBA

E Diel, 09 Maj 2010
4 comments

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes Grabjan është emri i fshatit famëkeq, ku internoheshin kundërshtarët e diktaturës, “rreth 20 km nga Lushnja, por larg rrugës nacionale…, vecse det nuk shohim me sy”. Promovimi i librit u organizua nga shoqata Vatra. Autori Lekë Tasi kishte udhëtuar nga Shqipëria për të paraqitur librin e tij.Pjesmarrëst u mblodhën më 8 maj në një […]

Posted in Uncategorized

Ushtrimet fizike për pacientë në gjendje kritike

E Martë, 04 Maj 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Dihet se ushtrimet fizike janë të mira për shëndetin dhe ato rekomandohen që të bëhen pjesë e jetës së përditëshme. Sipas një studimi, ushtrimet fizike ndihmojnë edhe pacientët në gjendje kritike, jo vetëm për të përmirësuar gjendjen e tyre por edhe për t’i motivuar ata. 

Posted in Uncategorized

Truri, dy punë njëherësh por jo më shumë

E Martë, 04 Maj 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri tregon se kur njeriu bën dy punë njëherësh, truri bën një ndarje të natyrëshme të punës.  Shumë punë njëherësh sot shikohet si gjë e zakonëshme. Shpesh, njerëzve u kërkohet të bëjnë sa më shumë që të jetë e mundur brenda një periudhe të caktuar kohe dhe […]

Posted in Uncategorized

Truri, dy punë njëherësh por jo më shumë

E Martë, 04 Maj 2010
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri tregon se kur njeriu bën dy punë njëherësh, truri bën një ndarje të natyrëshme të punës.  Shumë punë njëherësh sot shikohet si gjë e zakonëshme. Shpesh, njerëzve u kërkohet të bëjnë sa më shumë që të jetë e mundur brenda një periudhe të caktuar kohe dhe […]

Posted in Uncategorized

Ecje kundër kancerit

E Martë, 04 Maj 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ecjet për grumbullimin e fondeve kundër sëmundjeve të  ndryshme tashmë janë dukuri. Një e ecje e tillë u zhvillua fundjavën e kaluar në kampusin e universitetit Duke në Karolinën e veriut, ku mijëra vetë u mblodhën për të ndihmuar një fëmijë në betejën e tij kundër tumorit në tru.

Posted in Uncategorized

Ecje kundër kancerit

E Martë, 04 Maj 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ecjet për grumbullimin e fondeve kundër sëmundjeve të  ndryshme tashmë janë dukuri. Një e ecje e tillë u zhvillua fundjavën e kaluar në kampusin e universitetit Duke në Karolinën e veriut, ku mijëra vetë u mblodhën për të ndihmuar një fëmijë në betejën e tij kundër tumorit në tru.

Posted in Uncategorized
  • Page 2 of 2
  • <
  • 1
  • 2

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2010
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31