Showing Archived Posts

SHBA, shfaqet në Kongres filmi dokumentar “BESA”

E Mërkurë, 30 Qershor 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Në një nga mjediset e Kongresit amerikan, më 29 qershor u shfaq filmi dokumentar “Besa”, ku shqiptarët paraqiten si mbrojtës të hebrenjëve gjatë periudhës së luftës së dytë botërore, kur këta përndiqeshin e vriteshin nga nazistët.  Filmi Besa vazhdon të jetë një projekt i filluar vite më parë nga fotografi […]

Posted in Uncategorized

SHBA, shfaqet në Kongres filmi dokumentar “BESA”

E Mërkurë, 30 Qershor 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Në një nga mjediset e Kongresit amerikan, më 29 qershor u shfaq filmi dokumentar “Besa”, ku shqiptarët paraqiten si mbrojtës të hebrenjëve gjatë periudhës së luftës së dytë botërore, kur këta përndiqeshin e vriteshin nga nazistët.  Filmi Besa vazhdon të jetë një projekt i filluar vite më parë nga fotografi […]

Posted in Uncategorized

Teknologji e re për trajtimin e problemeve në zemër

E Martë, 29 Qershor 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mjekët në spitalet amerikane tani janë duke përdorur një teknologji të re për trajtimin e problemeve në zemër. Gjatë kësaj procedure, një kamerë  mjaft e vogël, me rezolucion të lartë, futet në arteret e zemrës duke përftuar imazhe më të qarta se kurrë më parë. Kjo pajisje e re mund […]

Posted in Uncategorized

Metoda të reja për diagnostikimin e kancerit të gjirit

E Martë, 29 Qershor 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një teknikë eksperimentale mund të bëjë që një ditë të ulet numri i femrave me kancer në gji që i nënshtrohen biopsisë së gjirit për diagnostikimin e kancerit. Biopsitë kryhen kur mammogramet dhe ultratingujt nuk arrijnë të përcaktojnë nëse një gungë në gji është apo jo tumor kanceroz. Shumica e […]

Posted in Uncategorized

Metoda të reja për diagnostikimin e kancerit të gjirit

E Martë, 29 Qershor 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një teknikë eksperimentale mund të bëjë që një ditë të ulet numri i femrave me kancer në gji që i nënshtrohen biopsisë së gjirit për diagnostikimin e kancerit. Biopsitë kryhen kur mammogramet dhe ultratingujt nuk arrijnë të përcaktojnë nëse një gungë në gji është apo jo tumor kanceroz. Shumica e […]

Posted in Uncategorized

Mjekët i kthejnë shikimin një të verbëri duke përdorur qeliza embrionale

E Martë, 29 Qershor 2010
3 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mjekët i kanë rikthyer shikimin një të verbëri duke përdorur qeliza embrionale nga syri i pacientit për të krijuar një korne të re. Për një të verbër, ky është zbulim i një botë të re, ndërsa krijohen shpresa se një ditë mjekët mund të jenë në gjendje të krijojnë pjesë […]

Posted in Uncategorized

Mjekët i kthejnë shikimin një të verbëri duke përdorur qeliza embrionale

E Martë, 29 Qershor 2010
3 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mjekët i kanë rikthyer shikimin një të verbëri duke përdorur qeliza embrionale nga syri i pacientit për të krijuar një korne të re. Për një të verbër, ky është zbulim i një botë të re, ndërsa krijohen shpresa se një ditë mjekët mund të jenë në gjendje të krijojnë pjesë […]

Posted in Uncategorized

Shpresa të reja, ndërsa sëmundja e Alzheimerit e pashërueshme edhe 103 vjet pas zbulimit të saj

E Enjte, 24 Qershor 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sëmundja e Alzheimerit prek miliona njerëz. Megjithëse kanë kaluar më shumë se 100 vjet  nga zbulimi i kësaj sëmundjeje që shfaqet me humbjen e kujtesës,  shkencëtarët ende vazhdojnë të punojnë për gjetjen e një kure. Kjo sëmundje shkatërron trurin e njerëzve dhe shkaku i saj mbetet i panjohur.

Posted in Uncategorized

Steroidet dhe COPD

E Mërkurë, 23 Qershor 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sëmundja e bllokimit kronik të mushkërive, e njohur si COPD, është e rrezikshme, dhe zakonisht pasojë e pirjes së duhanit për shumë vite. Organizata Botërore e Shëndetësisë vlerëson se më shumë se 200 milion njerëz janë diagnostikuar me këtë sëmundje, dhe shumica e tyre jetojnë në vende me të ardhura […]

Posted in Uncategorized

Marrëdhëniet romantike dhe shëndeti mendor

E Martë, 22 Qershor 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sipas një studimi, meshkujt preken emocionalisht më shumë sesa femrat në marrëdhëniet dashurore. Prandaj edhe plagët shpirtërore nga prishja e marrëdhënieve mbyllen më me vështirësi mes djemve sesa vajzave, thuhet në studim. Studimi hedh poshtë mendimin e përgjithshëm se femrat e kanë më të vështirë kur ndahen nga të dashurit.

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2010
M T W T F S S
« May   Jul »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930