Showing Archived Posts

Ndikimi i kafesë

E Martë, 15 Qershor 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shumë njerëz thonë se  pa një kafe në mëngjes nuk janë në gjendje të funksionojnë normalisht. Por a ndikon kafeina? Për këtë qëllim, shkencëtarët në Britani morrën në shqyrtim efektet e kafeinës. Shumë vetë thonë se kafeja i gjallëron. Ata janë në gjendje të zgjuar, me sy hapur, dhe me […]

Posted in Uncategorized

Ndikimi i kafesë

E Martë, 15 Qershor 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shumë njerëz thonë se  pa një kafe në mëngjes nuk janë në gjendje të funksionojnë normalisht. Por a ndikon kafeina? Për këtë qëllim, shkencëtarët në Britani morrën në shqyrtim efektet e kafeinës. Shumë vetë thonë se kafeja i gjallëron. Ata janë në gjendje të zgjuar, me sy hapur, dhe me […]

Posted in Uncategorized

Alergjitë ushqimore diagnostikohen gabim

E Martë, 15 Qershor 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shume njerëz mendojnë se janë allergjikë ndaj ushqimeve, por një studim i botuar në  revistën  e shoqatës amerikane të mjekësisë ngre dyshime rreth diagnostikim të saktë  të alergjive ushqimore. 30 milion njerëz mendojnë se janë alergjikë ndaj një lloj ushqimi. Disa preken nga skuqje ose reaksione të rrezikshme pasi thumbohen […]

Posted in Uncategorized

Alergjitë ushqimore diagnostikohen gabim

E Martë, 15 Qershor 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shume njerëz mendojnë se janë allergjikë ndaj ushqimeve, por një studim i botuar në  revistën  e shoqatës amerikane të mjekësisë ngre dyshime rreth diagnostikim të saktë  të alergjive ushqimore. 30 milion njerëz mendojnë se janë alergjikë ndaj një lloj ushqimi. Disa preken nga skuqje ose reaksione të rrezikshme pasi thumbohen […]

Posted in Uncategorized

Dieta dhe autizmi

E Martë, 15 Qershor 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikë Disa prindër që kanë fëmijë me autizëm mendojnë se fëmijët e tyre shpesh paraqesin shenja keqësimi kur hanë disa lloj ushqimesh. Por një studimi i largon këto shqetësime.  Gjatë studimit,14 fëmijë me autizëm iu nënshtruan një diete pa gluten dhe kaseinë, të cilat janë proteina që gjenden në qumësht dhe […]

Posted in Uncategorized

Dieta dhe autizmi

E Martë, 15 Qershor 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikë Disa prindër që kanë fëmijë me autizëm mendojnë se fëmijët e tyre shpesh paraqesin shenja keqësimi kur hanë disa lloj ushqimesh. Por një studimi i largon këto shqetësime.  Gjatë studimit,14 fëmijë me autizëm iu nënshtruan një diete pa gluten dhe kaseinë, të cilat janë proteina që gjenden në qumësht dhe […]

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2010
M T W T F S S
« May   Jul »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930