Showing Archived Posts

Teknologji e re për trajtimin e problemeve në zemër

E Martë, 29 Qershor 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mjekët në spitalet amerikane tani janë duke përdorur një teknologji të re për trajtimin e problemeve në zemër. Gjatë kësaj procedure, një kamerë  mjaft e vogël, me rezolucion të lartë, futet në arteret e zemrës duke përftuar imazhe më të qarta se kurrë më parë. Kjo pajisje e re mund […]

Posted in Uncategorized

Metoda të reja për diagnostikimin e kancerit të gjirit

E Martë, 29 Qershor 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një teknikë eksperimentale mund të bëjë që një ditë të ulet numri i femrave me kancer në gji që i nënshtrohen biopsisë së gjirit për diagnostikimin e kancerit. Biopsitë kryhen kur mammogramet dhe ultratingujt nuk arrijnë të përcaktojnë nëse një gungë në gji është apo jo tumor kanceroz. Shumica e […]

Posted in Uncategorized

Metoda të reja për diagnostikimin e kancerit të gjirit

E Martë, 29 Qershor 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një teknikë eksperimentale mund të bëjë që një ditë të ulet numri i femrave me kancer në gji që i nënshtrohen biopsisë së gjirit për diagnostikimin e kancerit. Biopsitë kryhen kur mammogramet dhe ultratingujt nuk arrijnë të përcaktojnë nëse një gungë në gji është apo jo tumor kanceroz. Shumica e […]

Posted in Uncategorized

Mjekët i kthejnë shikimin një të verbëri duke përdorur qeliza embrionale

E Martë, 29 Qershor 2010
3 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mjekët i kanë rikthyer shikimin një të verbëri duke përdorur qeliza embrionale nga syri i pacientit për të krijuar një korne të re. Për një të verbër, ky është zbulim i një botë të re, ndërsa krijohen shpresa se një ditë mjekët mund të jenë në gjendje të krijojnë pjesë […]

Posted in Uncategorized

Mjekët i kthejnë shikimin një të verbëri duke përdorur qeliza embrionale

E Martë, 29 Qershor 2010
3 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mjekët i kanë rikthyer shikimin një të verbëri duke përdorur qeliza embrionale nga syri i pacientit për të krijuar një korne të re. Për një të verbër, ky është zbulim i një botë të re, ndërsa krijohen shpresa se një ditë mjekët mund të jenë në gjendje të krijojnë pjesë […]

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2010
M T W T F S S
« May   Jul »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930