Showing Archived Posts

Tuberkulozi, vazhdon të jetë sëmundje tabu

E Martë, 27 Korrik 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Tuberkulozi është një nga sëmundjet më  infektuese në vendet në zhvillim, Organizata Botërore e Shëndetësisë ka për qëllim çrrënjosjen e sëmundjes deri në vitin 2015.  Tuberkulozi prek çdo vit rreth 10 milionë njerëz, dhe 2 milionë njerëz vdesin. Ekspertët janë të një mendimi se TBC-ja është e shërueshme dhe e […]

Posted in Uncategorized

Tuberkulozi, vazhdon të jetë sëmundje tabu

E Martë, 27 Korrik 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Tuberkulozi është një nga sëmundjet më  infektuese në vendet në zhvillim, Organizata Botërore e Shëndetësisë ka për qëllim çrrënjosjen e sëmundjes deri në vitin 2015.  Tuberkulozi prek çdo vit rreth 10 milionë njerëz, dhe 2 milionë njerëz vdesin. Ekspertët janë të një mendimi se TBC-ja është e shërueshme dhe e […]

Posted in Uncategorized

Kërkohen fonde për prova klinike të një vaksine kundër kancerit të gjirit

E Martë, 27 Korrik 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një grup shkencëtarësh po i kërkon Kongresit të miratojë më shumë fonde në mënyrë që një vaksinë kundër kancerit në gji të provohet edhe tek njerëzit. Mjekët nga klinika e Clevelandit në Ohajo thonë se vaksina e tyre ka penguar kancerin tek  minjtë në laborator, por ata nuk janë në […]

Posted in Uncategorized

Kërkohen fonde për prova klinike të një vaksine kundër kancerit të gjirit

E Martë, 27 Korrik 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një grup shkencëtarësh po i kërkon Kongresit të miratojë më shumë fonde në mënyrë që një vaksinë kundër kancerit në gji të provohet edhe tek njerëzit. Mjekët nga klinika e Clevelandit në Ohajo thonë se vaksina e tyre ka penguar kancerin tek  minjtë në laborator, por ata nuk janë në […]

Posted in Uncategorized

Trajtimi i fytyrës me ultratinguj

E Martë, 20 Korrik 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Për shumë vite, teknologjia me ultra-tinguj është përdorur nga gratë shtatzëna për të parë foshnjet e palindura.  Tani, kjo teknologji është duke u përdorur nga gra e burra paksa të moshuar për t’i dhënë lëkurës së fytyrës një pamje më të re.  Larraine Gerelik është 61 vjeç. Miqtë i thonë […]

Posted in Uncategorized

Trajtimi i fytyrës me ultratinguj

E Martë, 20 Korrik 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Për shumë vite, teknologjia me ultra-tinguj është përdorur nga gratë shtatzëna për të parë foshnjet e palindura.  Tani, kjo teknologji është duke u përdorur nga gra e burra paksa të moshuar për t’i dhënë lëkurës së fytyrës një pamje më të re.  Larraine Gerelik është 61 vjeç. Miqtë i thonë […]

Posted in Uncategorized

Oksigjeni i pastër zbut dhimbjet e kokës

E Martë, 20 Korrik 2010
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Dhimbjet akute të kokës shpesh përshkruhen si më të forta sesa dhimbjet nga plumbi. Por studimet tregojnë se një një mënyrë e re trajtimi i këtyre dhimbjeve duket se po jep efekt. Një grup mjekësh thotë se duke i dhënë pacientit oksigjenit të pastër, agonia e dhimbjeve të kokës mund […]

Posted in Uncategorized

Oksigjeni i pastër zbut dhimbjet e kokës

E Martë, 20 Korrik 2010
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Dhimbjet akute të kokës shpesh përshkruhen si më të forta sesa dhimbjet nga plumbi. Por studimet tregojnë se një një mënyrë e re trajtimi i këtyre dhimbjeve duket se po jep efekt. Një grup mjekësh thotë se duke i dhënë pacientit oksigjenit të pastër, agonia e dhimbjeve të kokës mund […]

Posted in Uncategorized

Shqetësime rreth mos vaksinimit të fëmijëve

E Mërkurë, 14 Korrik 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes Mes mjekëve ekziston shqetësim në rritje rreth prindërve që nuk vaksinojnë fëmijët e tyre. Ekspertët thonë se shmangja e vaksinave bazë është ide e keqe. Të dhënat e mbledhur nga një studim mbi imunizimin në shkallë vendi, tregojnë se fëmijët e vegjël të cilët nuk janë vaksinuar mund të jenë më […]

Posted in Uncategorized

Shqetësime rreth mos vaksinimit të fëmijëve

E Mërkurë, 14 Korrik 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes Mes mjekëve ekziston shqetësim në rritje rreth prindërve që nuk vaksinojnë fëmijët e tyre. Ekspertët thonë se shmangja e vaksinave bazë është ide e keqe. Të dhënat e mbledhur nga një studim mbi imunizimin në shkallë vendi, tregojnë se fëmijët e vegjël të cilët nuk janë vaksinuar mund të jenë më […]

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

July 2010
M T W T F S S
« Jun   Aug »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031