Studim i ri mbi kancerin, stresi i butë zvogëlon tumorin

E Premte, 09 Korrik 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Sipas një studimi të kohëve të fundit, minjtë me kancer janë më në gjendje për të luftuar këtë sëmundje kur ata mbahen në mjedise të larmishme e në ndërveprim me minj të tjerë. Edhe pse studimi u krye mes kafshëve, shkencëtarët mendojnë se të dhënat mund të hapin një rrugë të re për trajtimin e kancerit tek njerëzit. Në studim u morrën minj gjenetikisht identikë me tumore kancerozë. Disa minj u vendosën në kafaze, në grupe prej 5 apo më shumë, me ushqim dhe ujë. Ndërsa të tjerët u vendosën në një mjedis më të gjërë e më të larmishëm – deri në 20 minj për kafaz  – me  vende për t’u fshehur, si  dhe rrota a cilindra ku minjtë  mund të luanin.

Studimi u kryesua nga Mathju During i universitetit shtetëror të Ohajos. Doktor During thotë se vetëm pas tre javësh, u vu re se tek minjtë në kafazë të mëdhenj, tumoret ishin zvogëluar 40 për qind; pas 6 javësh turmoret u zvogëluan rreth 80 për qind, ndërsa tek 17 përqind e minjëve tumoret u zhdukën plotësisht.

Eksperimentet vazhduan për disa vite dhe pas shumë analizash, shkencëtarët arritën në përfundimin se sforcimi i butë, jeta aktive dhe ndërveprimet mes minjëve ishin bërë shkak që qelizat yndyrore të ndërprisnin çlirimin e një hormoni të quajtur “leptin”, i cili përshpejton rritjen e kancerit.

Doktor During thotë se  rëndësishmja e këtij studimi është se me këto të dhëna një ditë shkencëtarët mund të përcaktojnë një rrugë të re ku truri të jetë në gjendje të komunikojë me qelizat yndyrore për t’i urdhëruar ato që të ndërpresin çlirimin e hormonit leptin, sepse është veçanërisht ky hormon që nxit dhe ushqen rritjen e kancerit.

Ky studim me kafshë në laborator i ka shtyrë specialistët në fushën e kancerit të mendojnë se një mënyrë jetese në mjedise me aktivitete, ndërthurur me ndërveprime a  shoqëri, mund të jetë i dobishëm edhe për njerëzit që vuajnë nga kanceri.

Studimi i kryesuar nga doktor Mathju During, ku tregohet se si stresi butë i një mjedisi të hapur e aktiv mund të ndërpresë prodhimin e hormoneve që nxisin rritjen e kancerit, u botua në revistën “CELL.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

July 2010
M T W T F S S
« Jun   Aug »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031