Showing Archived Posts

Shqetësime rreth mos vaksinimit të fëmijëve

E Mërkurë, 14 Korrik 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes Mes mjekëve ekziston shqetësim në rritje rreth prindërve që nuk vaksinojnë fëmijët e tyre. Ekspertët thonë se shmangja e vaksinave bazë është ide e keqe. Të dhënat e mbledhur nga një studim mbi imunizimin në shkallë vendi, tregojnë se fëmijët e vegjël të cilët nuk janë vaksinuar mund të jenë më […]

Posted in Uncategorized

Shqetësime rreth mos vaksinimit të fëmijëve

E Mërkurë, 14 Korrik 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes Mes mjekëve ekziston shqetësim në rritje rreth prindërve që nuk vaksinojnë fëmijët e tyre. Ekspertët thonë se shmangja e vaksinave bazë është ide e keqe. Të dhënat e mbledhur nga një studim mbi imunizimin në shkallë vendi, tregojnë se fëmijët e vegjël të cilët nuk janë vaksinuar mund të jenë më […]

Posted in Uncategorized

SHBA, efektet e programit të ushqimit falas në shkolla

E Mërkurë, 14 Korrik 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Për më shumë se 60 vjet, shumë shkolla amerikane kanë zbatuar programe ushqimore të subvencionuara duke u siguruar nxënësve drekë pa pagesë. Më parë këta nxënës duhet të kualifikohen për të marrë pjesë në program. Programi Kombëtar  i Drekës në Shkolla vazhdon edhe sot dhe siguron dreka me çmime të […]

Posted in Uncategorized

SHBA, efektet e programit të ushqimit falas në shkolla

E Mërkurë, 14 Korrik 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Për më shumë se 60 vjet, shumë shkolla amerikane kanë zbatuar programe ushqimore të subvencionuara duke u siguruar nxënësve drekë pa pagesë. Më parë këta nxënës duhet të kualifikohen për të marrë pjesë në program. Programi Kombëtar  i Drekës në Shkolla vazhdon edhe sot dhe siguron dreka me çmime të […]

Posted in Uncategorized

Avandia, diabeti dhe problemet në zemër

E Mërkurë, 14 Korrik 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri e lidh ilaçin diabetik Avandia me rrezikun për probleme në zemër, goditje në tru dhe vdekje mes të moshuarve mbi 65 vjeç. Studimi u kryesua nga doktor David Graham, shkencëtar pranë administratës amerikane të ushqimeve dhe barnave. Ai kërkon ndalimin e Avandias, ndërkohë që administrata e […]

Posted in Uncategorized

Avandia, diabeti dhe problemet në zemër

E Mërkurë, 14 Korrik 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri e lidh ilaçin diabetik Avandia me rrezikun për probleme në zemër, goditje në tru dhe vdekje mes të moshuarve mbi 65 vjeç. Studimi u kryesua nga doktor David Graham, shkencëtar pranë administratës amerikane të ushqimeve dhe barnave. Ai kërkon ndalimin e Avandias, ndërkohë që administrata e […]

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

July 2010
M T W T F S S
« Jun   Aug »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031