Showing Archived Posts

SHBA, efektet e programit të ushqimit falas në shkolla

E Mërkurë, 14 Korrik 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Për më shumë se 60 vjet, shumë shkolla amerikane kanë zbatuar programe ushqimore të subvencionuara duke u siguruar nxënësve drekë pa pagesë. Më parë këta nxënës duhet të kualifikohen për të marrë pjesë në program. Programi Kombëtar  i Drekës në Shkolla vazhdon edhe sot dhe siguron dreka me çmime të […]

Posted in Uncategorized

SHBA, efektet e programit të ushqimit falas në shkolla

E Mërkurë, 14 Korrik 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Për më shumë se 60 vjet, shumë shkolla amerikane kanë zbatuar programe ushqimore të subvencionuara duke u siguruar nxënësve drekë pa pagesë. Më parë këta nxënës duhet të kualifikohen për të marrë pjesë në program. Programi Kombëtar  i Drekës në Shkolla vazhdon edhe sot dhe siguron dreka me çmime të […]

Posted in Uncategorized

Avandia, diabeti dhe problemet në zemër

E Mërkurë, 14 Korrik 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri e lidh ilaçin diabetik Avandia me rrezikun për probleme në zemër, goditje në tru dhe vdekje mes të moshuarve mbi 65 vjeç. Studimi u kryesua nga doktor David Graham, shkencëtar pranë administratës amerikane të ushqimeve dhe barnave. Ai kërkon ndalimin e Avandias, ndërkohë që administrata e […]

Posted in Uncategorized

Avandia, diabeti dhe problemet në zemër

E Mërkurë, 14 Korrik 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri e lidh ilaçin diabetik Avandia me rrezikun për probleme në zemër, goditje në tru dhe vdekje mes të moshuarve mbi 65 vjeç. Studimi u kryesua nga doktor David Graham, shkencëtar pranë administratës amerikane të ushqimeve dhe barnave. Ai kërkon ndalimin e Avandias, ndërkohë që administrata e […]

Posted in Uncategorized

Shkenca, fanta-shkenca dhe observatori Lowell

E Martë, 13 Korrik 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shkrimtarët mund të shkruajnë duke përdorur imagjinatën. Por kur shkrimtarë të tillë si Zhyl Vern apo H.G. Uells, si dhe të tjerë të kohës sonë, përshkruajnë teknologji ende të panjohura, ata prodhojnë fanta-shkencë, e cila nxitet nga shkenca objektive dhe njëkohësisht bëhet udhërrëfuese e saj.  Observatori Lowell në Arizona është […]

Posted in Uncategorized

Shkenca, fanta-shkenca dhe observatori Lowell

E Martë, 13 Korrik 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shkrimtarët mund të shkruajnë duke përdorur imagjinatën. Por kur shkrimtarë të tillë si Zhyl Vern apo H.G. Uells, si dhe të tjerë të kohës sonë, përshkruajnë teknologji ende të panjohura, ata prodhojnë fanta-shkencë, e cila nxitet nga shkenca objektive dhe njëkohësisht bëhet udhërrëfuese e saj.  Observatori Lowell në Arizona është […]

Posted in Uncategorized

Matja e suksesit të operacioneve në mushkëri

E Hënë, 12 Korrik 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Transplantimi i mushkërive është operacion mjaft i vështirë dhe shpesh kryehet për pacientë në gjendje shumë të rëndë. Gjithashtu, mes mijëra spitaleve në Shtetet e Bashkuara, vetëm 61 prej tyre janë të autorizuara për të kryer operacione të tilla. Kohët e fundit, shkencëtarë pranë klinikës Mayo në Kleveland kryen një […]

Posted in Uncategorized

Matja e suksesit të operacioneve në mushkëri

E Hënë, 12 Korrik 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Transplantimi i mushkërive është operacion mjaft i vështirë dhe shpesh kryehet për pacientë në gjendje shumë të rëndë. Gjithashtu, mes mijëra spitaleve në Shtetet e Bashkuara, vetëm 61 prej tyre janë të autorizuara për të kryer operacione të tilla. Kohët e fundit, shkencëtarë pranë klinikës Mayo në Kleveland kryen një […]

Posted in Uncategorized

Studim i ri mbi kancerin, stresi i butë zvogëlon tumorin

E Premte, 09 Korrik 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sipas një studimi të kohëve të fundit, minjtë me kancer janë më në gjendje për të luftuar këtë sëmundje kur ata mbahen në mjedise të larmishme e në ndërveprim me minj të tjerë. Edhe pse studimi u krye mes kafshëve, shkencëtarët mendojnë se të dhënat mund të hapin një rrugë […]

Posted in Uncategorized

Raport i ri mbi gjendjen e mbipeshës në SHBA

E Martë, 06 Korrik 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Rastet e mbipeshës mes amerikanëve po shtohen. Një studim i ri tregon se gjatë vitit të kaluar mbipesha u rrit në 28 shtete. Por megjithatë, mes amerikanëve ekziston një vetëdije në rritje se mbipesha trupore është një problem i madh shëndetësor. Në vitin 1980, 15 përqind e të rriturve amerikanë […]

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

July 2010
M T W T F S S
« Jun   Aug »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031