Showing Archived Posts

Një analizë e re për pacientët që presin për transplantim të zemrës

E Martë, 31 Gusht 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Jeta pritet të bëhet më e lehtë për pacientë që presin për transplantim të zemrës. Një studim i ri tregon se analizat e gjakut mund të zëvendësojnë analizat e deritanishme me biopsi para transplantimit për të përcaktuar nëse zemra e re do të pranohet ose refuzohet nga organizmi i pacientit. […]

Posted in Uncategorized

Studim; kreatina për pacientët me sëmundje në zemër

E Martë, 31 Gusht 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Kreatina është një aminoacid që shpesh sportistët marrin në formë tabletash për të shtuar muskujt e tyre. Gjatë një studimi në Britani, shkencëtarët vendosën për t’u dhënë kreatinë edhe disa pacientëve me probleme në zemër për të parë nëse gjendja e tyre do të përmirësohej më shpejtë. Kreatina gjendet natyrshëm […]

Posted in Uncategorized

Studim; kreatina për pacientët me sëmundje në zemër

E Martë, 31 Gusht 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Kreatina është një aminoacid që shpesh sportistët marrin në formë tabletash për të shtuar muskujt e tyre. Gjatë një studimi në Britani, shkencëtarët vendosën për t’u dhënë kreatinë edhe disa pacientëve me probleme në zemër për të parë nëse gjendja e tyre do të përmirësohej më shpejtë. Kreatina gjendet natyrshëm […]

Posted in Uncategorized

Melanoma metastazike, përpjekje për mënyra të reja trajtimi

E Martë, 31 Gusht 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Në vitin 2009, në Shtetet e Bashkuara u diagnostikuan më shumë se 68 mijë raste të reja të kancerit të lëkurës Melanoma metastazike. Ky lloj kanceria kur fillon të përhapet  është i vështirë për t’u trajtuar. Por një mënyrë e re trajtimi tregon se tumori i melanomës u zvogëlua shumë […]

Posted in Uncategorized

Melanoma metastazike, përpjekje për mënyra të reja trajtimi

E Martë, 31 Gusht 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Në vitin 2009, në Shtetet e Bashkuara u diagnostikuan më shumë se 68 mijë raste të reja të kancerit të lëkurës Melanoma metastazike. Ky lloj kanceria kur fillon të përhapet  është i vështirë për t’u trajtuar. Por një mënyrë e re trajtimi tregon se tumori i melanomës u zvogëlua shumë […]

Posted in Uncategorized

Intervistë me Imam Shuajb Gergurin, Qendra Islamike Shqiptare në Harper Woods afër Detroit

E Diel, 29 Gusht 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes Në kohë të vështira ekonomike, duket sikur shtohet edhe numri i njerëzve që u drejtohen institucioneve fetare, për ndihmë, këshillë e shpresë. Qendra islamike shqiptare në Harper Woods, e vendosur që prej viti 1962 në  periferi të një zone industriale siç ështe Detroiti, e provon këtë dukuri, sa herë që […]

Posted in Uncategorized

Intervistë me Imam Shuajb Gergurin, Qendra Islamike Shqiptare në Harper Woods afër Detroit

E Diel, 29 Gusht 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes Në kohë të vështira ekonomike, duket sikur shtohet edhe numri i njerëzve që u drejtohen institucioneve fetare, për ndihmë, këshillë e shpresë. Qendra islamike shqiptare në Harper Woods, e vendosur që prej viti 1962 në  periferi të një zone industriale siç ështe Detroiti, e provon këtë dukuri, sa herë që […]

Posted in Uncategorized

Shqiptarët në Detroit, 100 vjetori i Nënë Terezës

E Premte, 27 Gusht 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Kisha katolike shqiptare e Shën Palit në Rochester Hills, afër Detroit, organizoi dje pas dite (26 gusht) veprimtari kulturore e fetare për nder të Nënë Terezës në 100 vjetorin e lindjes. Veprimtaritë u shoqëruan me një konferencë akademike ku studiues, historianë e teologë ritheksuan vlerat humaniste e fetare të kësaj figure botërore. Gjithashtu, që […]

Posted in Uncategorized

Protezë që zgjatet bashkë me kockën

E Martë, 24 Gusht 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i AmerikësNjë pajisje e re mjekësore ndihmon një paciente me kancer në kockë. Një klinikë në Teksas ka shpikur një protezë e cila zgjatet me ndihmën e një aparati elektromagnetik. Kjo pajisje vlen veçanërisht për pacientë fëmijë si në materialin në vazhdim. 9 vjeçarja, Morgan LaRue kishte ëndërrat e saj. Ajo donte […]

Posted in Uncategorized

Protezë që zgjatet bashkë me kockën

E Martë, 24 Gusht 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i AmerikësNjë pajisje e re mjekësore ndihmon një paciente me kancer në kockë. Një klinikë në Teksas ka shpikur një protezë e cila zgjatet me ndihmën e një aparati elektromagnetik. Kjo pajisje vlen veçanërisht për pacientë fëmijë si në materialin në vazhdim. 9 vjeçarja, Morgan LaRue kishte ëndërrat e saj. Ajo donte […]

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

August 2010
M T W T F S S
« Jul   Sep »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031