Protezë që zgjatet bashkë me kockën

E Martë, 24 Gusht 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës
Një pajisje e re mjekësore ndihmon një paciente me kancer në kockë. Një klinikë në Teksas ka shpikur një protezë e cila zgjatet me ndihmën e një aparati elektromagnetik. Kjo pajisje vlen veçanërisht për pacientë fëmijë si në materialin në vazhdim. 9 vjeçarja, Morgan LaRue kishte ëndërrat e saj. Ajo donte të luante baskeboll. Kjo ishte dëshira e saj deri vitin e kaluar kur u diagnostikua me kancer në kockë. Prej asaj kohe, mjekët filluan trajtimet me kimoterapi dhe operacion. Por nëse nuk i nënshtrohet një ndërhyrjeje tjetër, ajo ndeshet me gjasat për më shumë operime të tjera. Morgan duhet t’i nënshtrohet operimit çdo 6 muaj sepse proteza metalike e vendosur për të zevendësuar pjesën e këmbës, del jashtë përdorimit ndërsa kockat e saj rriten.

Dhe pajisja e re ofron një alternativë tjetër shumë më të mirë. Alec McKnight, autori i shpikjes, thotë se kjo pjesë metalike që përbën shtesën e kockës rritet krahas rritjes së konckës. Proteza e implantuar në këmbë mund të zgjatet pa ndërhyrje kirugjike sepse pajisja punon me një magnet. Brenda këmbës së Morgan është vendosur një magnet dhe një kuti ingranazhesh. Kur Morgan e vendos këmbën brenda këtij elektro-magneti në formë cilindri, atje krijohet një fushë magnetike e cila vë në lëvizje magnetin e vogël brenda këmbës, i cili vë në lëvizje ingranazhet që zgjasin protezën gradualisht. Për çdo 4 minuta që këmba mbahet në cilindër, proteza zgjatet 1 milimetër. Pacienti nuk ndjen asnjë dhimbje. Mjekët thonë se duke shmangur operimet e shpeshta që nevojiten në raste të tilla, pajisja e re i mundëson kësaj vajze të bëjë jetën që do, të merret me sport, të vrapojë e të ngasë biçikletën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

August 2010
M T W T F S S
« Jul   Sep »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031