Showing Archived Posts

Zemërimi prek shëndetin e zemrës

E Martë, 24 Gusht 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës “Para se të nevrikoseni, mendoni për shëndetin tuaj”. Ky është  rekomandimi që bëjnë autorët e një studimi, ku thuhet se  zemërimi mund të jetë i keq për shëndetin po aq sa niveli i lartë i kolesterinës dhe pirja e duhanit. Të gjithë kanë një pikë shpërthimi si në rastet kur […]

Posted in Uncategorized

Zemërimi prek shëndetin e zemrës

E Martë, 24 Gusht 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës “Para se të nevrikoseni, mendoni për shëndetin tuaj”. Ky është  rekomandimi që bëjnë autorët e një studimi, ku thuhet se  zemërimi mund të jetë i keq për shëndetin po aq sa niveli i lartë i kolesterinës dhe pirja e duhanit. Të gjithë kanë një pikë shpërthimi si në rastet kur […]

Posted in Uncategorized

Fëmijët; sa më pak TV, aq më të ditur

E Martë, 17 Gusht 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sipas një studimi në fushën e arsimit parashkollor, fëmijët e mitur që shpenzojnë shumë orë përpara televizorit, kur rriten e shkojnë në shkollë, tek ata vihen re probleme në sjellje dhe dobësi në lëndë të ndryshme. Fëmijët të cilët kalojnë shumë kohë duke parë televizor mund të vuajnë pasoja negative […]

Posted in Uncategorized

Fëmijët; sa më pak TV, aq më të ditur

E Martë, 17 Gusht 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sipas një studimi në fushën e arsimit parashkollor, fëmijët e mitur që shpenzojnë shumë orë përpara televizorit, kur rriten e shkojnë në shkollë, tek ata vihen re probleme në sjellje dhe dobësi në lëndë të ndryshme. Fëmijët të cilët kalojnë shumë kohë duke parë televizor mund të vuajnë pasoja negative […]

Posted in Uncategorized

Mbipesha gjatë shtazënisë ndikon tek foshnjet

E Martë, 17 Gusht 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mbipesha tek gratë shtatzëne ndikon tek foshnjet Ndërsa përpjekjet për parandalimin e mbipeshës trupore vazhdojnë, një studim i ri tregon se një nënë mbipeshë afekton foshnjen gjatë lindjes dhe jetës. Sipas studimit, një fëmijë që lind mbipeshë ka më shumë gjasa të jetë i tillë edhe kur të rritet.

Posted in Uncategorized

Mbipesha gjatë shtazënisë ndikon tek foshnjet

E Martë, 17 Gusht 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mbipesha tek gratë shtatzëne ndikon tek foshnjet Ndërsa përpjekjet për parandalimin e mbipeshës trupore vazhdojnë, një studim i ri tregon se një nënë mbipeshë afekton foshnjen gjatë lindjes dhe jetës. Sipas studimit, një fëmijë që lind mbipeshë ka më shumë gjasa të jetë i tillë edhe kur të rritet.

Posted in Uncategorized

Ushqimet me kripë; shumë të shijëshme, por pak të shëndetëshme

E Martë, 17 Gusht 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sanduiçet me mish dhe djathë me pak yndyrë mendohet se janë ushqime të shëndetëshme. Prandaj edhe Uest Morgan as që e lexon etiketën ku tregohet sasia e sodiumit. Kripa i bën ushqimet më të shijëshme dhe  më të durueshme ndaj kohës.Por ushqimi i kripur nxit edhe presionin e gjakut. qët […]

Posted in Uncategorized

Sëmundja Alzheimer dhe diagnostikimi

E Enjte, 12 Gusht 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Dihet se me gjithë përpjekjet dhe përparimet në shkencë,  Alzheimeri vazhdon të jetë një sëmundje e pashërueshme. Ky është një problem. Problemi tjetër kryeresor është se kjo sëmundje gjithashtu nuk mund te parashikohet. Shenjat nëse një pacient ka Alzheimer ose jo, mjekët mund t’i dallojnë vetëm gjatë autospisë, pas vdekjes së […]

Posted in Uncategorized

Sëmundja Alzheimer dhe diagnostikimi

E Enjte, 12 Gusht 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Dihet se me gjithë përpjekjet dhe përparimet në shkencë,  Alzheimeri vazhdon të jetë një sëmundje e pashërueshme. Ky është një problem. Problemi tjetër kryeresor është se kjo sëmundje gjithashtu nuk mund te parashikohet. Shenjat nëse një pacient ka Alzheimer ose jo, mjekët mund t’i dallojnë vetëm gjatë autospisë, pas vdekjes së […]

Posted in Uncategorized

Telemjekësisa ndihmon fëmijët irakianë

E Martë, 10 Gusht 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mjekët në Qendrën për shëndetësore në Tulsa të Oklahomës janë duke përdorur telemjekësinë për të ndihmuar fëmijët në Irak. Mjekët në spitalin e dytë më të madh në Irak tani bashkëveprojnë me mjekët nga Qendra Mjekësore  në Tulsa. Takimi video është i pari në kuadër të një plani të ri […]

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

August 2010
M T W T F S S
« Jul   Sep »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031