Showing Archived Posts

Telemjekësisa ndihmon fëmijët irakianë

E Martë, 10 Gusht 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mjekët në Qendrën për shëndetësore në Tulsa të Oklahomës janë duke përdorur telemjekësinë për të ndihmuar fëmijët në Irak. Mjekët në spitalin e dytë më të madh në Irak tani bashkëveprojnë me mjekët nga Qendra Mjekësore  në Tulsa. Takimi video është i pari në kuadër të një plani të ri […]

Posted in Uncategorized

Trajtimi i sëmundjes së Parkinsonit

E Martë, 10 Gusht 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Pacientët me sëmundjen e parkinsonit në shkallë të avancuar që trajtohen njëkohësisht me barna dhe operim të quajtur “stimulim i thellë i trurit”, kanë një cilësi më të mirë të jetës, Por ky operacion nuk është pa rrezik.  Sëmundja e parkinsonit, është një çrregullim i dëmshëm i sistemit nervor. Viktimat […]

Posted in Uncategorized

Trajtimi i sëmundjes së Parkinsonit

E Martë, 10 Gusht 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Pacientët me sëmundjen e parkinsonit në shkallë të avancuar që trajtohen njëkohësisht me barna dhe operim të quajtur “stimulim i thellë i trurit”, kanë një cilësi më të mirë të jetës, Por ky operacion nuk është pa rrezik.  Sëmundja e parkinsonit, është një çrregullim i dëmshëm i sistemit nervor. Viktimat […]

Posted in Uncategorized

Zemra dhe Truri

E Martë, 10 Gusht 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri tregon një lidhje midis shëndetit të zemrës dhe të trurit. Rezultatet tregojnë se njerëzit, zemra e të cilëve pompon pak gjak, shfaqin shenja të një truri të plakur.  Një zemër e shëndetshme mund të ndihmojë në ngadalësimin e plakjes së trurit. Një studim i ri nga […]

Posted in Uncategorized

Zemra dhe Truri

E Martë, 10 Gusht 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri tregon një lidhje midis shëndetit të zemrës dhe të trurit. Rezultatet tregojnë se njerëzit, zemra e të cilëve pompon pak gjak, shfaqin shenja të një truri të plakur.  Një zemër e shëndetshme mund të ndihmojë në ngadalësimin e plakjes së trurit. Një studim i ri nga […]

Posted in Uncategorized

Udhëzime të reja për luftën kundër morrave

E Martë, 03 Gusht 2010
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Morrat e kokës mund të sjellin shqetësime të shumta për prindërit dhe fëmijët për shkak të mungesave nga shkolla, si dhe kohës dhe paratë që nevojiten për trajtimin e tyre. Akademia amerikane e Pediatrisë njoftoi kohët e fundit zhvillime dhe  udhëzime të reja për identifikimin dhe trajtimin e morrave. Morrat […]

Posted in Uncategorized

Faktor i ri për kancerin në stomak

E Martë, 03 Gusht 2010
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shtimi i pa shpjegueshëm i rasteve të kancerit të stomakut i nxisin shkencëtarët të cilët bëjnë thirrje për më shumë studime. Kanceri i stomakut është një nga sëmundjet më vdekjeprurëse, dhe renditet i dyti mes kancereve me të paktën 800.000 vdekje në vit në të gjithë botën. Por në Shtetet […]

Posted in Uncategorized

Faktor i ri për kancerin në stomak

E Martë, 03 Gusht 2010
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shtimi i pa shpjegueshëm i rasteve të kancerit të stomakut i nxisin shkencëtarët të cilët bëjnë thirrje për më shumë studime. Kanceri i stomakut është një nga sëmundjet më vdekjeprurëse, dhe renditet i dyti mes kancereve me të paktën 800.000 vdekje në vit në të gjithë botën. Por në Shtetet […]

Posted in Uncategorized

Projekt për zbërthimin e kodit gjenetik familjar

E Martë, 03 Gusht 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Përparimet në shkencë sjellin ndryshime në stilin e jetesës, madje edhe në e mënyrën e të menduarit rreth jetës. Për shembull, nëse një njeri di gjithçka rreth përbërjes së vet gjenetike, ai mund të parashikojë se nga çfarë lloj sëmundjesh rrezikohet dhe kështu ndryshon stilin e jetesës ose përpiqet për […]

Posted in Uncategorized

Projekt për zbërthimin e kodit gjenetik familjar

E Martë, 03 Gusht 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Përparimet në shkencë sjellin ndryshime në stilin e jetesës, madje edhe në e mënyrën e të menduarit rreth jetës. Për shembull, nëse një njeri di gjithçka rreth përbërjes së vet gjenetike, ai mund të parashikojë se nga çfarë lloj sëmundjesh rrezikohet dhe kështu ndryshon stilin e jetesës ose përpiqet për […]

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

August 2010
M T W T F S S
« Jul   Sep »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031